A tűz szombat délelőtt keletkezett Selmecbánya központjában, a Szerelembank nevű turisztikai látványosságnak otthont adó történelmi épületben. Valószínűleg egy elektromos rövidzárlat okozta a tüzet. Az erős szél miatt a lángok pillanatok alatt átterjedtek a környező műemlék épületekre.
Lángokban állt az Eleuzina Kulturális Központ, a Bányamúzeum részét képező Bányabíróság, a helyi művészeti iskola és néhány étterem tetőszerkezete. A lángok több esetben a felső emeletekre is átterjedtek, az oltást pedig a "Szlovákia ékszerdobozának" tartott kisváros szűk utcái nehezítették. Az oltásban a hadsereg katonái is segítették a hivatásos és az önkéntes tűzoltók munkáját. Személyi sérülés nem történt, de az anyagi kár milliós nagyságrendű, és az eszmei kár pedig felbecsülhetetlen.
Selmecbánya lakói azonnal megkezdték a bányászváros értékeinek mentését, melyhez az épp ott tartózkodó turisták is besegítettek. A múzeumok gyűjteményében fellelhető műtárgyakat kézről kézre adogatták egymásnak az önkéntesek,
az antikváriumból dobozokban hordták ki a több száz éves könyveket, nehogy lángra kapjanak, vagy elázzanak a tűzoltás során.
A megmentett értékeket a város fölött emelkedő Óvárba szállították. Ezt az ugyancsak múzeumként működő épületet a távolság miatt nem érték a lángok.
A legnagyobb pusztítást a 15. századbeli, a Szlovák Bányászati Múzeum ásványtani kiállításának otthont adó Bányabíróság épületében végezte a tűz. Csak a földszinten lévő időszaki kiállítást sikerült időben kimenteni az épületből. A kisváros polgármestere, Nadežda Babiaková rendkívüli állapotot hirdetett szombaton, a városközpontot határozatlan időre lezárták.
Eduard Heger ügyvezető miniszterelnök még szombaton a helyszínre látogatott. A kormányfőt a védelmi, a kulturális és a belügyminiszter is követte a helyszínre.
A kormányfő megígérte, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy a tűzben leégett műemlékeket mihamarabb rekonstruálják.
A helyreállításra az állami költségvetésből és a miniszterelnöki alapból különítenek el pénzt.
A kulturális minisztérium kapcsolatba lépett az UNESCO szlovákiai kirendeltségével, hogy megállapítsa, milyen anyagi és szakértői segítséget tudnak nyújtani. Zuzana Čaputová államfő pedig közölte, hogy a katasztrófáról értesítette cseh kollégáját, Petr Pavelt, aki szakértői segítséget ígért.
Több civil szervezet azonnal gyűjtést indított, vasárnap délutánig csaknem 40 ezer euró gyűlt össze, az első becslések szerint a károk azonban több millió euróra rúgnak. A hétvégén történt katasztrófát többen a 11 évvel ezelőtti krasznahorkai vártűzhöz hasonlították, amely során ugyancsak a történelmi épület tetőszerkezete kapott lángra. A gömör ékességének számító vár helyreállítására közel 35 millió eurót hagyott jóvá a szlovák kormány.