Miután Moszkva ukrajnai háborúja nyomán kizárták az orosz futballklubokat és játékosokat az európai tornákról és a nemzetközi mérkőzésekről, az orosz szövetség jelezte, hogy az év végéig döntést hoz az UEFA-ból való kilépésről.
Az Orosz Labdarúgó-szövetség, az RFSZ végrehajtó bizottságának ülését keddre szervezték meg és a várakozások szerint ekkor kellett volna megerősíteni az „európai búcsút” és azt a döntést, hogy az oroszok az Ázsiai Labdarúgó-szövetségbe lépjen át.
Az RFSZ azonban kitolta a döntést néhány nappal, szilveszterig.
„Ez nyilván egy komplikált döntés, amit át kell gondolni, figyelembe véve a realitásokat és a FIFA és az UEFA viszonyát.
Szerintem nem szabad elszakítani a szálakat a globális szövetséggel, az európai partnerekkel, de közben új feltételeket kell kialakítani az ázsiai szövetséggel való együttműködéshez.
Ehhez idő kell” – fogalmazott kissé dodonai módon Oleg Maticin orosz sportminiszter, valószínűleg megfogalmazva a felsőbb szinten hozott döntést, amit az orosz szövetségnek követnie kell.
Orosz labdarúgóportálok emlékeztettek rá, hogy az ázsiai szervezetbe való átlépés nem kötelezné az orosz szövetséget az UEFA-ból való azonnali kilépésre, de segítene felgyorsítani az „átigazolást”.
A tervezett orosz lépés hátterében az is áll, hogy az ország az ázsiai föderációban játszhasson a 2026-os, észak-amerikai rendezésű vb-re való kijutásért.
„Nem látjuk a fényt az alagút végén, de az AFC kész befogadni bennünket”
– mondta Alekszandr Djukov, az orosz szövetség elnöke az orosz futball európai helyzetéről.
Viszont azt is hozzátette: még soha, senki sem lépett ki az UEFA-ból, és nincs meghatározott procedúrája a váltásnak.
Ha az oroszok végül mégis úgy reagálnak az európai tilalomra, hogy kilépnek, akkor az olyan klubok, mint a Zenit Szentpétervár, a moszkvai Szpartak, Dinamo és CSZKA a jövőben nem szerepelhetnek a Bajnokok Ligájában és az Európa Ligában.
Oroszországnak – mivel területe nagy része Ázsiában van – joga van az ázsiai föderációban játszani. Közben Izrael és a kis részben európai területtel rendelkező Kazahsztán és Törökország az UEFA tagja.
Djukov hozzátette, hogy
„Európával sajnos kezdünk ideológiailag elhidegülni”
– ami eufemisztius utalás volt az ukrajnai háború okozta felháborodás közepette az orosz sporttal szembeni bojkottokra – de a hazai szélsőséges médiamegnyilvánulásokra is.
Az Orosz Labdarúgó-szövetség átigazolási tervét ugyanakkor fékezheti Ausztrália, Japán és Dél-Korea. Emberi jogi aktivisták felszólították Ausztráliát, hogy blokkolja Oroszország belépését az ázsiai szövetsége – bár épp ez az ország lépett át ide az óceániai szövetségből. Közben kommentátorok megjegyezték: Gianni Infantino, a FIFA elnöke jó viszonyt ápol Putyin orosz elnökkel és ő nem akadályozná az átlépést.