A Financial Times uniós diplomatáktól származó információ alapján a vészforgatókönyv nemcsak az esetlegesen elszabaduló földgázárakra, hanem a lehetséges migrációs nyomásra és az online fenyegetésekre adott válaszokra is kiterjed. Az EU-tervek fő célja azonban, hogy kezelni tudják, ha bármilyen mértékben visszaesik az Oroszországból érkező földgáz mennyisége, ha az orosz erők mégis megtámadnák Ukrajnát.
Az Európai Bizottság elnöke a Financial Timesnak adott interjújában azt mondta, hogy az EU-nak fel kell készülnie „bármilyen forgatókönyvre” – ennek része, hogy mindent meg kell tennie az alternatív energiaforrások felkutatásáért. „Ez a forgatókönyv nagyon nehéz lenne az EU számára, de ugyanez vonatkozik Oroszországra is a maga egydimenziós gazdaságával – fogalmazott Ursula von der Leyen. –Egy ilyen helyzetben mindent megtennénk, hogy enyhítsük a háztartásokra és a fogyasztókra nehezedő nyomást”.
Az Európai Bizottság vizsgálja, hogy gázválság esetén hogyan avatkozhatna be ideiglenesen, hogy a rekord gázárak kevésbé befolyásolják a nagykereskedelmi villamosenergiaárakat az unióban. Ezt az intézkedést viszont néhány hónappal ezelőtt, a villamosenergiaárak rekordszintű megugrása idején uniós tisztviselők elvetették – jegyzi meg az FT.
Az EU energiaszabályozással foglalkozó ügynöksége óva intett attól, hogy megzavarják a villamosenergia árképzési rendszerét, mondván, hogy
az árplafonokhoz hasonló eszközök bevezetése veszélyeztetné az ellátás biztonságát, mivel egyes szolgáltatókat kiszorítana a piacról.
Az FT-nek nyilatkozó tisztviselők szerint a válság kezelésére irányuló rövid távú tervek között szerepel nagyobb mennyiségű cseppfolyósított földgáz beszerzése a nagy termelő országokból. A kérdés minden bizonnyal téma volt Olaf Scholz német kancellár első washingtoni útján.
A Citi bank elemzői szerint, ha Moszkva egy háborús helyzetben leállítaná az Európába irányuló összes szállítást, az az áramszolgáltatás „adagolásához” és ismétlődő áramkimaradásokhoz vezetne az EU-ban.
A vészhelyzeti terveket a jövő hónapban mutatják be a tagállamoknak, illetve hamarabb, ha Moszkva még fenyegetőbben lép fel.
Az elmúlt hetekben magas rangú uniós tisztviselők diplomáciai mosolyoffenzívát indítottak az orosz gáz potenciális alternatívájaként belengetett cseppfolyósított gáz (LNG) kitermelők és előállítók felé, és olyan országokat kerestek meg további szállításokért, mint az Egyesült Államok, Azerbajdzsán és Katar. Az EU emellett tárgyalásokat tervez Nigériával is.