A szlovák kormány élesen elítélte az Athén és Vilnius között közlekedő polgári gép minszki kényszerleszállását. A szlovák külügyminisztérium bekérette a fehérorosz ügyvivőt, és tiltakozó jegyzéket adott át neki. Ebben Pozsony sürgeti a fogva tartott fehérorosz újságíró, Raman Prataszevics és barátnője azonnali szabadon bocsátását, az eset objektív, alapos, független kivizsgálását nemzetközi szakértők részvételével, valamint az elkövetők igazságos megbüntetését.
Az incidensről Eduard Heger miniszterelnök a parlament külügyi bizottságának ülése után, brüsszeli útja előtt a következőket nyilatkozta: „Elfogadhatatlan számunkra, hogy leszállásra kényszerítsenek egy repülőgépet Minszkben, és hogy ily módon hamis okkal tartóztassanak le egy ellenzéki újságírót. A részletekről a litván elnök tájékoztat majd minket” – tette hozzá Heger. A miniszterelnök leszögezte,
szlovák részről minden fajta európai uniós szankciót támogatnak, amelyek nem nehezítik a fehéroroszok életkörülményeit.
Zuzana Čaputová köztársasági elnök Twitter-üzenetében a legfontosabbnak az ügy kivizsgálását tartja, mivel a nemzetközi jog megsértésének – mint fogalmazott – következményei kell, hogy legyenek.
A szlovákiai sajtóorgánumok főszerkesztői is közös nyilatkozatban állnak ki a fehérorosz újságírók mellett, és felszólították Szlovákia és az Európai Unió képviselőit, hogy tegyenek meg mindent a védelmükért és a megmentésükért.
Csehország ugyancsak ragaszkodni fog az eset alapos nemzetközi kivizsgálásához,
amely a külügyi tárca szerint veszélyeztette az utasok és a személyzet életét. Ján Kohout cseh külügyminiszter-helyettes hétfőn bekérette Fehéroroszország csehországi nagykövetét, Valerij Kurdukot, és tiltakozását fejezte ki a nemzetközi légiközlekedési jogszabályok megsértésének súlyos gyanúja miatt. Prága jelezte, az összes kapcsolódó lépését összehangolja az európai uniós partnereivel.