A szlovák miniszterelnök felszólította a lakosságot, hogy közösen harcoljon a járvány ellen. Úgy véli, a múlt héten bevezetett veszélyhelyzet hatása két héten belül, vagyis a jövő héten jelentkezhet, és azt is elmondta, elég rosszul alszik a rossz hírek miatt.
„Azt szeretném, ha úgy kezdhetnénk a jövő hetet, hogy csökkennek a számok” – mondta.
Egyben figyelmeztetett, hogy senki ne dőljön be a pandémiával kapcsolatban terjedő álhíreknek és összeesküvés-elméleteknek. Mint mondta, az elmúlt negyed évben egyre hangosabbak lettek a koronavírus-tagadók, és már a lakosság harmada tartja kitalációnak a járványt.
„Három hónap alatt olyan drasztikusan megváltoztatták a közvéleményt, hogy amíg az első hullám alatt tíz emberből csupán egy kérdőjelezte meg a vírus létezését, addig
ma már háromból egy ember kételkedik benne”
– fogalmazott a miniszterelnök.
A kormányfő nem zárta ki, hogy újabb szigorításokat vezethetnek be, ha romlik a járványhelyzet Szlovákiában. Mindazonáltal bízik benne, hogy nemsokára elkezdenek csökkenni a számok. Hangsúlyozta: minimalizálni kell a betegek és az elhunytak számát.
Megjegyezte, hogy a koronavírus-járvány a második világháború óta a legnagyobb gazdasági válságot eredményezte. Szerinte azonban az első hullám idején beváltak az intézkedések Szlovákiában, mert az ország sikeresen vette fel a harcot a vírussal. A legnagyobb jelentőséget a „maszkviselés-távolságtartás-fertőtlenítés” alapszabályának tulajdonítja, továbbá mindenkit arra kér, legyen tekintettel a legnagyobb veszélynek kitett emberekre.
Igor Matovič az emberi életet és egészséget helyezi a politikai preferenciák elé. Leszögezte, hogy a kormány nyáron sem tétlenkedett, feltöltötte a stratégiai készleteket, kidolgozta a járványkezelési tervet és felállította a kormány járványügyi bizottságát. Ugyanakkor beismerte,
hiba volt, hogy a nyári hónapokban nem beszéltek eleget arról, mekkora veszélyt jelent a járvány és a második hullám.
Hozzátette, kész tárgyalni a kultúra és a sport megsegítéséről, az illetékes miniszterek bevonásával. Azt is elismerte, hogy segítségre van szükségük az utazási irodáknak és például a fuvarozóknak is, és vannak, akik úgy érezhetik, hogy eddig nem kaptak kellő anyagi kárpótlást vagy támogatást.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!