Az elmúlt hét során további négymillió amerikai folyamodott első ízben munkanélküli segélyért és így a koronavírus-karanténok kezdete óta benyújtott kérelmek száma elérte a 26 milliót. A mostani helyzet így leradírozta azokat az állásokat, amelyeket a 2008-as pénzügyi válság után hozott létre az amerikai gazdaság.
Sovány vigasz volt, hogy a múlt héthez képest 810 ezerrel visszaesett az első ízben munkanélküli segélyért folyamodók száma.
2008 ehhez képest semmi
Az elbocsájtások átterjedtek a szolgáltató-ágazatokból a kiskereskedelemre, a beszállítókra és a gyárakra.
Ha a végleges áprilisi adat szerint további 20 millióval nő az első alkalommal munkanélkülivé vált dolgozók száma, akkor a lakosság 16 százaléka lesz munkanélküli.
Ez hatszorosa a gazdasági válság idején rögzített legrosszabb adatnak. Azaz,
„a jövő hónapban az amerikaiak kevesebb, mint fele fog fizetést hazavinni.
Egy választási évben ez felerősíti a követelést, hogy a politikusok nyissák meg újra a gazdaságot, függetlenül attól, mit tanácsol az egészségügy” – írta James Knighley, az ING pénzügyi cég közgazdásza.
Összehangolnak a karanténellenes tüntetők
A növekvő munkanélküliség nyomán több szövetségi államban voltak karanténellenes tüntetések, de felmerült, hogy ezek nem spontán, hanem összehangolt akciók voltak.
Gretchen Whitmer michigani kormányzó például Betsy DeVos szövetségi oktatási miniszter befolyásos családjához kötötte a „Forgalmi dugó hadművelet” nevű Facebook-oldalt, és azt állította, hogy ők finanszírozzák azt.
Konzervatív csoportok tagadták, hogy a DeVos-család állna a háttérben, de elismerték, hogy a különböző államokban a tiltakozók „megosztották a receptet”. Ez a gyakorlatban például azt jelenti, hogy több szövetségi állam csoportjainak oldalain a „Rólunk” rovatban szinte ugyanaz a szöveg olvasható.
Több szövetségi állam nyit, mert féltik a gazdaságot
Közben a most kiadott amerikai PMI index (amely a tartós cikkekre leadott megrendelések és szállítások értékét mutatja) 27,4 százalékra esett áprilisban, alacsonyabbra, mint amikor a mutatót elkezdték használni 2009-ben.
A munkahelyek elvesztése visszavetette az ingatlanpiacot is. Az új otthonok eladásai 15,4 százalékkal zuhantak, erre 2013 óta nem volt példa.
Több déli állam – Tennessee, Dél-Karolina, Florida és Georgia – a hétvégétől lazít a karanténon, ami azzal járhat, hogy visszaesnek a munkanélkülisegély-kérelmek. Kérdés azonban, hogy a dolgozók elmennek-e a plázákba és éttermekbe – jegyzi meg az ING.
Bár maga Donald Trump is már korábban beígérte a nyitást, most mégis figyelmeztette Georgia kormányzóját, hogy fokozatosan pörgesse csak fel az állam gazdaságát.
Közben a kongresszus elfogadta a sorban negyedik Covid-19 gazdasági mentőcsomagot, amely 484 milliárd dollárral támogatja a kisebb cégeket, a kórházakat és a vírustesztelést.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!