Nagy-Britanniában hétfőn meghalt az új típusú koronavírus-járvány ötödik fertőzöttje. Az illető a hetvenes éveiben járt és súlyos betegséggel küzdött. Ezt megelőzően ugyancsak hétfőn szintén meghalt egy 70-es éveiben járó ember.
A két beteg egyike Nagy-Britanniában fertőződött meg, és keresik, kikkel lehetett kapcsolatban.
„Az elszigetelési fázisban maradunk, de tudósaink azt mondják, az elszigetelés egyedül nem működik” – mondta Boris Johnson brit kormányfő a Cobra néven ismert válságkezelő tanács ülése után.
A kormányfő hozzátette, hogy készülnek a „késleltetés” fázisára, aminek lényege, hogy megpróbálják az egészségügyi szolgálatot kevésbé terhelő tavaszi-nyári hónapokra kitolni a járvány tetőzését.
Chris Whitty professzor, a brit tisztifőorvos arról beszélt, hogy egy-két héten belül már arra fogják kérni az enyhe tüneteket mutató embereket, hogy hét napra zárkózzanak be a lakásukba. Erre kérhetik az idősebb vagy gyengébb egészségi állapotban lévő polgárokat is.
Whitty azt is hozzátette: „először lassan, majd elég gyorsan nő a fertőzések száma”.
Közben az összes, intenzív osztályon ápolt beteget és a légúti megbetegedéssel kórházban kezelt embereket is tesztelik majd.
Hétfő estére már 321-re ugrott a brit fertőzöttek száma, köztük volt a londoni metró egyik dolgozója is.
Egy EU-szakértő közben azt mondta: Nagy-Britanniának csak néhány napja maradt, hogy olyan lépéseket vezessen be, amelyekkel elkerülhető lesz az olaszországihoz hasonló járvány.
A kormány intézkedései között szerepel, hogy meghosszabbítják az élelmiszerláncok raktárfeltöltési munkarendjét, hogy azoknak elég készletük legyen a korábban már előfordult pánikvásárlások megelőzésére. Emellett a koronavírussal kapcsolatos dezinformáció ellen fellépő csoportot hoznak létre. Az olaszországi utazást ellenjavalják, és aki Olaszországból érkezik, annak 14 napra el kell szigetelnie magát.
A britek egyelőre nem tiltották be az összes tömegrendezvényt, de a Hat Nemzet rögbikupa több meccsét elhalasztották. Nem tartják meg a hagyományos Londoni Könyvszemlét sem.
Szakértők megjegyzik: mivel a brit lakosság jelentős részben városokban él, nő a fertőzés veszélye és nehézzé válik a forrás felkutatása. Emellett kockázati tényező, hogy más fejlett országokhoz hasonlóan itt is magas az idősek lakosságon belüli aránya – 18,4 százalék –, és a vírus jelentős mértékben őket sodorja veszélybe.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!