Nigel Farage, korábban a Brit Függetlenségi Párt, a UKIP, most a Brexit Párt első embere, a brit politika nagy fenegyereke. Nem is olyan rég a konzervatívok rettegtek tőle, mert elcsábította szavazóik egy részét és egyre euroszkeptikusabb irányba lökdöste őket.
Farage azonban most kénytelen volt szerényebbre fogni magát. Először választási együttműködést ajánlott Boris Johnsonnak, de a konzervatív miniszterelnök ezt elutasította.
Hétfőn pedig, a nyomásnak engedve bejelentette: visszalépteti 317 képviselőjét olyan körzetekben, ahol a konzervatívok nyerhetnek és helyette a baloldali Munkáspárt és a liberálisok képviselőit próbálja leváltani. Egy héttel ezelőtt még azt ígérte, hogy 600 jelöltet indít.
A „brexit keresztapjának” is nevezett politikus most viszont arról beszélt, hogy „veszélyben a brexit” és – pénzes támogatói nyomására - kényszerűen elfogadta, hogy csak így lehet elérni, hogy ne osszák meg a kilépéspárti szavazatokat.
A brit választási rendszerben ez különösen fontos, mert csak egyéni választókerületek vannak. Tehát például ha egyik helyen a jobboldali érzelmű polgárok egyik fele a Brexit Pártra, másik fele a torykra szavazna, de több voksot kapna a jobboldali pártok bármelyikénél a Munkáspárt, akkor elveszne a jobboldali szavazat.
Farage annyira titokban tartotta, mire készül, hogy saját pártja visszaléptetett jelöltjei is csak az utolsó pillanatban tudták meg, hogy nem indulhatnak a választásokon.
A hír nyomán erősödni kezdett az angol font a dollárral és az euróval szemben.
Johnson miniszterelnök üdvözölte a visszalépéseket és azt mondta: „felismerték, hogy csak egy módja van a brexit megvalósításának, az, ha a konzervatívokra szavaznak”.
Előfordulhat azonban, hogy ha egyik párt sem ér el meggyőző többséget a választásokon, akkor Nigel Farage királycsinálóvá léphet elő.
Jeremy Corbyn, az ellenzéki Munkáspárt vezére közben úgy állította be, hogy a Brexit Párt vezér manipulációival Donald Trump amerikai elnök szellemisége hatolhat be Nagy-Britanniába.
„Ez egy Trump-szövetség, aminek az eredménye a szteroidok által hajtott thatcherizmus lesz” és veszélybe kerül az ingyenes egészségügy.
A másik oldalon a Liberális Demokraták, a brexitellenes walesi párt, a Plaid Cymru és a zöldek kötöttek választási paktumot és visszalépnek egymás javára 60 körzetben, hogy a legesélyesebb jelölt kaphassa az összes maradáspárti szavazatot.