Durvul a kampány Németországban

Infostart
2017. február 14. 15:24
Három tartományban lesz idén Németországban választás, ősszel pedig országos választás keretében dönt a lakosság arról, hogy milyen összetételű kormány intézze az elkövetkező négy esztendőben az államügyeket, illetve kinek a vezetése alatt álljon majd az új koalíció Berlinben.

A berlini kormányban résztvevő két kereszténypárt a napokban hosszas viták után végül is megállapodott abban, hogy közös kancellár-jelölttel lép fel a szeptemberi választáson és ő Angela Merkel lesz.

A német állami tévécsatorna legfrissebb felmérése alapján azonban a szociáldemokrata Martin Schulz népszerűsége máris meghaladja Angela Merkelét, és ha ma tartanák az országos választást, a jelenlegi kancellár elbúcsúzhatna eddig tisztségétől.

Szeptemberig persze váratlan fejlemények is befolyásolhatják a szavazópolgárokat. Martin Schulzcal szemben máris olyan dokumentumok kerültek napvilágra, amelyek szerint a politikus az Európai Parlament elnökeként pártérdekeket érvényesített, kijátszott uniós rendelkezéseket, sőt német nemzeti érdekek ellen is fellépett.

A kilencoldalas dokumentumot a két német kereszténypárt európai parlamenti képviselői állították össze és a nevükben nyilatkozó Herbert Reul egy tévéinterjúban leszögezte, hogy az adatok semmiféle övön aluli támadást nem tartalmaznak.

A Szociáldemokrata Párt főtitkára egyszerűen Schulz lejáratását célzó mesterkedésnek minősítette az állításokat, amelyeket – szerinte - már rég kivizsgáltak és légből kapottnak nyilvánítottak. A szintén szociáldemokrata Barbara Hendrix építésügyi miniszter pedig arra mutatott rá, hogy a vádaskodással a kereszténypártok közvetve beismerik, mennyire tartanak Martin Schulz fellépésétől.

Az ügyben megszólalt Wolfgang Schäuble kereszténypárti pénzügyminiszter is, aki a SPIEGEL hírmagazinnak adott interjúban Donald Trump amerikai elnökhöz hasonlította Schulzot, mert hasonlóan populista hangnemben beszél a társadalom megosztottságáról, és magát az eliten kívüli, elnyomott helyzetű politikusként igyekszik beállítani, holott évtizedeken át tagja volt az Európai Parlamentnek.

Hogy a közvéleményt mennyire sikerül meggyőzni a kancellár kihívójával szemben felmerült bírálatok, megmutatkozik majd a jövő hónap végén esedékes szárvidéki, majd pedig a májusban tartandó schleswig-holsteini és északrajna-vesztfáliai tartományi választáson is.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Sikerül lejáratni Martin Schulzot?
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást