A szemszín az egyik legszembetűnőbb emberi tulajdonság, amelynek öröklődése és eloszlása régóta foglalkoztatja a tudósokat. Bár korábban egyszerűnek tűnt a szemszín öröklődésének magyarázata, ma már tudjuk, hogy ez egy összetett genetikai folyamat eredménye.
A legújabb kutatások szerint a zöld és a szürke szemszín a legritkább, míg a barna a leggyakoribb világszerte - írja a Portfolio a VerywellHealth alapján.
A szemszín kialakulásáért felelős pigmentek termelődését több gén befolyásolja. Ezek közül kiemelkedik az OCA2 gén szerepe, amely a melanin, az eumelanin és a feomelanin termelődését szabályozza.
E pigmentek egyedi kombinációja és koncentrációja határozza meg egy személy szemszínét.
A leggyakoribb szemszínek közé tartozik:
- a barna,
- a kék,
- a mogyoróbarna és
- a zöld.
Ezek közül utóbbi a legritkább, a világ népességének csupán 2 százalékánál fordul elő.
A barna szemszín ezzel szemben rendkívül elterjedt: a világ népességének közel 80 százalékánál megfigyelhető.
Érdekes tény, hogy a kutatók szerint 10 000 évvel ezelőtt mindenkinek barna szeme volt.
Egy genetikai mutáció úgy befolyásolta az OCA2 gént, hogy lényegében egy 'kapcsolót' hozott létre, amely kikapcsolta a barna szem előállításának képességét a mutációval rendelkező személyben - állítják a tudósok.
Ez alapján feltételezik, hogy minden kék szemű ember egy közös őstől származik, aki rendelkezett ezzel a mutációval.
A szemszín eloszlása földrajzi tényezőktől is függ. Az Egyenlítőtől távolabb élő népcsoportok szeme és bőre általában világosabb, míg a melegebb, Egyenlítőhöz közelebbi régiókban a sötétebb szem és bőrszín a gyakoribb.