Nyitókép: Unsplash

Furcsa hatása van a szennyezett levegőnek

Infostart
2024. szeptember 14. 06:00
A légszennyezettségnek számos káros hatása ismert, most egy újabb jelenséget tanulmányoztak a kutatók.

Meglepő megállapításra jutottak a Virginia államban működő James Madison Egyetem kutatói, amikor átnézték 500 000 zivatar adatait egy 12 éves periódusban. A Washington DC-ben és Kansas Cityben lecsapott viharok vizsgálatakor úgy találták: a finomrészecskék (aeroszolok) magasabb száma a levegőben több villámlást eredményezett - írta a hvg.hu.

A szakemberek a PM2.5-ös és PM10-es, azaz a legfeljebb 2,5 és 10 mikrométeres részecskéket vizsgálták a környezetben, majd összevetették ezek előfordulását a zivatartevékenységgel – és úgy tűnik, ezen részecskék koncentrációja nagyobb hatással van a villámlásra, mint a a méretük.

Mint a Science Alert cikkéből kiderül, ugyan jellemzően a több részecske több villámlást eredményez, de van egy pont, melyen túl már a túl sok részecske igazából csökkenti a villámok számát. Ennek oka a viharon belüli energiaveszteség lehet.

Azt is megfigyelték a kutatók, hogy amikor a legtöbb energia volt a légkörben – az olyan tényezők hatására, mint a páratartalom vagy a hőmérséklet –, a légszennyezettség akkor volt a legnagyobb hatással a villámlások számára.