Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Andrea Fasani

Rémisztő felfedezést tettek a koronavírus-fertőzéssel kapcsolatban

Infostart
2023. október 27. 04:40
Azoknál, akik elkapják a vírust, hatszorosára nő a Guillain-Barré-szindróma kialakulásának kockázata. Ez életveszélyes is lehet, ha a légzőszerveket érinti. A koronavírus elleni védőoltás tompítja ezt a hatást.

Összefüggést találtak az izraeli Lady Davis Carmel Medical Center kutatói a koronavírus-fertőzés és egy ritka autoimmun betegség kialakulása között – írja a Gizmodót szemlézve a Hvg.hu. A tudósok számos betegadatot vizsgálva arra jutottak, hogy azoknál, akik a közelmúltban estek át a koronavírus-fertőzésen, nagyobb valószínűséggel alakul ki a Guillain-Barré-szindróma. A koronavírus elleni védőoltás azonban csökkentheti ennek a valószínűségét.

A Guillain-Barré-szindrómát (GBS) az okozza, hogy az immunrendszer tévedésből megtámadja a perifériás idegrendszert, azt az ideghálózatot, ami a legtöbb területet köti össze az aggyal és a gerincvelővel. Ez a károsodás gyors izomgyengeséget és -bénulást eredményez.

A betegség életveszélyes is lehet annál, akinél a légzést irányító izmokat is érinti.

A legtöbb GBS-ben szenvedő ember felépül, bár előfordul, hogy ez évekbe telik, a betegek ötödénél pedig az is, hogy hosszú távú tünetek maradnak hátra. Sok kórokozót potenciális GBS-kiváltónak tekintenek, ideértve az Epstein-Barr-vírust, az influenzát, valamint az élelmiszerekkel terjedő Campylobacter-fertőzést.

Haya Bishara, a Neurology című folyóiratban megjelent tanulmány társszerzőjének elmondása szerint több mint 3 millió izraeli ember betegadatait nézték át 2021 januárja és 2022 júniusa között. Ez idő alatt 76 betegnél diagnosztizáltak GBS-t. A kontrollcsoporttal összevetés egyértelműen kimutatta az összefüggést mind a koronavírus-fertőzéssel – olvasható.