Nyitókép: Olena Teslenko/Getty Images

Levegővel belőhető, tűmentes vakcina készül

Infostart
2021. december 19. 08:00
Nem csak a tűfóbiásoknak jó hír egy friss koronavírus elleni oltásjelölt: az ígéretek szerint szélesebb körű immunválaszt vált ki majd a védőoltás, így a mutációkkal szemben is nagyobb lesz a védelem.

A vakcinát nagy nyomású levegő juttatja majd át a bőrön a Southamptoni Egyetemen fejlesztett vakcina esetében: Saul Faust vezető kutatóorvos, a Southampton Klinikai Kutatóintézet igazgatója szerint ez nemcsak egy újabb oltás lesz, hanem olyan vakcina, amely a Covid-variánsokat és a jövőbeli koronavírusokat is célba veszi.

Az első generációs oltásokat a Vuhanban eredetileg szekvenált vírus alapján készítették el, a Sky News cikke szerint ugyanakkor ezt az új oltást már úgy hozták létre, hogy képes legyen a jövendőbeli mutációkkal szemben is védelmet nyújtani.

Ezt úgy voltak képesek elérni a kutatók, hogy első lépésként átfésülték az adatbázisokat, amelyek az összes ismert koronavírus genetikai szekvenciáját, beleértve a denevéreben előforduló változatokat is, tartalmazzák. Ezután számítógépen generált antigénszerkezetekből hoztak létre könyvtárat. Az egyedi, szintetikus struktúrákat úgy választották ki, hogy a koronavírusok széles csoportjára reagáljanak, beleértve a SARS-CoV-2 vírusváltozatait is. Az így létrejött antigének felhasználhatók arra, hogy az emberi immunrendszert megtanítsák a koronavírusok csoportjai által közösen használt kulcsfontosságú régiók azonosítására és megcélzására, megakadályozva ezzel, hogy betegséget okozzanak.

Ez a finoman célzott számítógépes megközelítés

megelőz egy veszélyes potenciális hibát:

a nem célzott válaszokat a koronavírus olyan részeivel szemben, amelyek súlyosbíthatják a fertőzést. Egy ilyen hiba hipergyulladásos immunválaszt válthat ki, olvasható az egyetem kutatóközpontjának oldalán.

"Az új variánsok megjelenésével és az immunitás csökkenésével újabb technológiákra van szükségünk. Létfontosságú, hogy folytassuk az új generációs vakcinajelöltek kifejlesztését, amelyek készen állnak arra, hogy segítsenek megvédeni minket a következő vírusveszélyektől. Vakcinánk innovatív mind a koronavírusokkal szembeni szélesebb körű védekező válaszreakció, mind a beadás módja tekintetében. Ez az első lépés az általunk kifejlesztendő univerzális koronavírus-vakcina felé, amely nemcsak a jövőbeli koronavírusokkal szemben is védelmet nyújt" – mondta el Jonathan Heeney professzor, aki a DIOSynVax kutatócéggel közösen fejlesztette ki a vakcinát.

A vakcina tesztjére a kétszer oltott embereket keresik Southampton környékén.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!