Nyitókép: Pixabay

Ennyi türelmet adott a Föld – azonnal neki kell látni a vízfogyasztás átszervezésének

Infostart / InfoRádió - Tatár Tímea
2021. október 31. 10:04
Tudni azt is, a klímaváltozás mely területekre hogyan hat vízszempontból. Szélsőségek jönnek.

A klímaváltozás miatt ivóvízhiányra és pusztító áradásokra figyelmeztet a Meteorológiai Világszervezet, mely szerint csak kevés ország van felkészülve arra, hogy megbirkózzon a válsággal.

Az éghajlati szakértő úgy véli: minden bizonnyal Magyarországon is probléma lesz a felszín alatti vizek utánpótlásával, elégtelen vízgazdálkodás esetén pedig akár vízkorlátozásokra is számítani lehet.

"Globális átlagban

melegszik a légkör, ami növekvő mennyiségű vizet képes magában tartani, 1 Celsius-fokos melegedés 2 százalékkal növeli meg a légkör víztartalmát,

ez a teljes globális vízciklusra kihat, sőt, a légkör dinamikai folyamatait is befolyásolja" – fogalmazott Lakatos Mónika, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa.

Előfordulhat tehát, hogy korábban jó vízellátású területek még csapadékosabbá válnak, szárazak pedig még szárazabbá.

"A trópusi övezetekben, valamint Amerikában és Európa északi részén növekedni fog a csapadékmennyiség, a mediterrán régióban, Afrikában és Ausztrália déli vidékein pedig csökkenni" – említette.

A mérsékelt övben inkább csapadéknövekedésre lehet számítani, Magyarországtól délre pedig csökkenésre.

A folyamat előjelei között említette a közelmúlt németországi áradásait, de az ember okozta krízisből kifolyólag eleve az északi-sarki vidék több mint kétszer olyan gyorsan melegszik, mint az egyenlítői vidék, ami azzal jár, hogy a sarki hideg és az egyenlítői meleg légáramlás okozta magaslati áramlás gyengül, így nyáron és ősszel lassabban áthelyeződő ciklonok alakulnak ki Európában.

Magyarországi számokra rátérve elmondta, két héttel kevesebb napon hullik le ugyanaz a csapadék, mint a múlt század elején, az elmúlt 40 év pedig csapadéknövekedést mutat, de a hőhullámok is gyakoribbá váltak, amelyeket aszály kísér.

A Meteorológiai Világszervezettel egyetemben Lakatos Mónika azt javasolja, meg kell kezdeni az átgondolt vízgazdálkodást, akár az öntözés területén vagy a vízfogyasztás terén is, "tudatos vízfogyasztás kell".


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Vízözön és vízhiány - Meteorológiai Világszervezet
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást