Az általában köszvény kezelésére használt, olcsó kolhicintartalmú gyógyszerek alkalmazása kórházi tartózkodások rövidítése mellett a túlélés esélyeit is növelheti, több mint ötödével csökkentve a halálozás előfordulását, írja a The Guardian.
A kutatók korábban is nagy lehetőséget láttak a reumatikus megbetegedések kezelésére használt kolhicinben: úgy vélték, ez lehet az első szájon át szedhető gyógyszer a koronavírus-fertőzés járóbeteg-ellátásban történő kezelésére. Egy friss brazil kutatás most arra mutat rá, hogy a terápia valóban hatásos lehet: a test gyulladásos folyamatait enyhítő szer segít kivédeni az erek falát borító sejtek károsodását is. Azt is hozzátették, hogy jótékony hatása mellett
a kolhicinnek nincsenek káros mellékhatásai
sem, nem károsítja sem a májat, sem a szívet, és az immunrendszert sem nyomja el úgy, mint más, a koronavírus kezelésére kipróbált szerek.
Az, hogy a páciensek rövidebb időt töltenek el kórházban, illetve nincs szükségük olyan hosszan oxigénre, nemcsak nekik jó: az ellátásukra költött összeg is csökken, illetve hamarabb szabadulnak fel ágyak az intézményekben. A kutatást ugyanakkor kevés beteg bevonásával végezték, így további bizonyítékokra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, a kolhicin segít-e elkerülni az intenzív ellátás szükségét, illetve valóban csökkenti-e a halálozást.
A kutatást április és augusztus közt végezték Brazíliában középsúlyos és súlyos állapotú koronavírusos betegen, akik különböző dózisban kaptak kolhicint kórházi kezelésük során. Az eredmények szerint azok, akik kaptak a szerből, négy napig kaptak oxigént, míg azok, akik nem, hat és fél napig. A kolhicinnel kezelt betegek egy hét után távozhattak az intézményből, míg a gyógyszerrel nem kezeltek kilenc napot töltöttek ott.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!