Nyitókép: MTI/Komka Péter

Gyors és egyszerű PCR-tesztet fejlesztett ki egy magyar cég

Infostart
2020. október 7. 10:42
Az AzureSeq egylépéses PCR-teszt, használatakor nincs szükség az idő- és költségigényes RNS-kivonásra. A molekuláris diagnosztikával foglalkozó Omixon Biocomputing Kft. egy kaliforniai céggel közösen fejlesztette ki az újítást, a magyar fél kizárólagos forgalmazási jogokkal rendelkezik Európában, a Közel-Keleten és Afrikában.

Gyorsabban és egyszerűbben mutatja ki a koronavírust az az új, egylépéses PCR-teszt, amelyet egy magyar tulajdonú molekuláris diagnosztikai cég fejlesztett ki – írja a Semmelweis Egyetem a honlapján. Az új diagnosztikus eljárás tesztelésében Magyarországról a Semmelweis Egyetem vett részt. Merkely Béla rektor beszámolója szerint a tesztet gyorsasága, valamint hatékonysága miatt a jövőben egyre növekvő számban fogják használni.

Egylépéses RT-PCR-tesztet fejlesztett ki a SARS-CoV-2 koronavírus kimutatására egy magyar tulajdonú, a nemzetközi piacon jelen levő molekuláris diagnosztikai cég, az Omixon Biocomputing Kft., amely európai megfelelőségi (ún. CE; Conformité Européenne) jelet kapott az AzureSeq elnevezésű termékére. Mint a cég közleményében hangsúlyozza:

forradalmian új laboratóriumi folyamatot alkalmaztak a virális RNS detektálására, így nem szükséges azt első lépésként kivonni a mintából.

„A klasszikus PCR-vizsgálat a mintából kivont vírus RNS kimutatásán alapul. Az RNS-kivonás időigényes, több órán át tartó költséges folyamat, reagens és külön ezzel foglalkozó szakember is szükséges hozzá. Ráadásul a reagensgyártó cégek gyakran nem képesek megfelelő mennyiségben és időre szállítani. Éppen ezért óriási szükség van olyan tesztre, amihez nem kell kivonni az RNS-t, hanem közvetlenül a levett mintából elvégezhető a kimutatás” – mutatott rá Vásárhelyi Barna, az eszköz elővizsgálatában részt vevő Semmelweis Egyetem Laboratóriumi Medicina Intézet igazgatója. Mint elmondta, az új fejlesztésű, egylépéses direkt RT-PCR tesztet kipróbálták, és a kapott eredmények teljes mértékben megegyeztek a klasszikus PCR-vizsgálatok eredményeivel.

Merkely Béla rektor hangsúlyozta:

az új, magyar fejlesztésű teszttel végzett vizsgálatok gyorsabban adnak eredményt, kevesebb szakember kapacitását kötik le és várhatóan költséghatékonyabbak,

éppen ezért a Semmelweis Egyetem növekvő számban használja majd ezeket a jövőben.

A magyar cég az AzureSeq terméket a SeqOnce Biosciences kaliforniai céggel együttműködve fejlesztette ki és kizárólagos forgalmazási jogokkal rendelkezik Európában, a Közel-Keleten és Afrikában.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!