Nyitókép: MTI/EPA-LUSA/José Coelho

Nyomába eredtek annak, miért az idősekre a legveszélyesebb a koronavírus

Infostart
2020. május 5. 18:59
Komoly eredmények látszanak körvonalazódni.

Mára közismert tény, hogy az időseket, illetve a korral (is) együtt járó krónikus betegségeket mágnesként vonzza a súlyos következményű koronavírus.

A Napi.hu most az Orvostovábbképző Szemle alapján arról ír, egyre többet tudni arról, hogy miért az idősekre támad sikeresebben ez a vírus.

Az orvosi lap szemlézte az Aging orvosi lap cikkét, amely szerint két receptor, a CD26 (dipeptidil peptidáz-4 antigén) és az ACE-2 (humán angiotenzin-konvertáló fehérje 2) szervezetben való nagy arányú jelenléte lehet az ok. A dipeptidil peptidáz-4 antigénként a sejtfelszínen - főként a T-sejtéknél - a fehérje lebontásért felel, amelyet például a vírusok használnak, de önmagában főként szénhidrátok lebontását végzi, ami miatt főként a diabéteszkutatások egyik főszereplője manapság.

A vizsgálatok alapján a vírus tüskéi - lényegében ezek miatt hívják koronavírusnak - ehhez a két fehérjéhez kapcsolódnak az emberi sejteknél, amikor fertőzni kezdenek. Az idősebb emberek szervezetében mind a légutakban, a szív- és érrendszerben gyakori ACE-2, mind az emésztőrendszerben, hasnyálmirigyben, nyirokrendszerben nagy mennyiségben előforduló CD26 jelentősebb arányban van jelen az idősebb emberek szervezetében. Viszont mind a kettőt viszonylag jól ismerik a kutatók, számos készítményt használnak, melyek ezek működését gátolják, sok pedig ezek közül az öregedés elleni szerek közé tartozik, amelyek megakadályozhatják a koronavírus szaporodását.

Jó példa erre a Donald Trump elnök által csodaszernek tartott hidroxiklorokin nevű gyógyszer, amely a lizoszómák (sejtszervecske, amely a sejt védekezéséért felel) lúgosításával épp a sejt lebontását gátolja, valamint csökkenti az interleukin 6 (IL-6) termelődését is, ami a szervezet immunválaszát váltja ki. Kutatók szerint ugyanis sok esetben épp a szervezet túlzott védekezése okoz halált a betegeknél. A citokinvihar nevű - máig sok vitát képező - jelenség megfékezésére alkalmas lehet. Több kutatás azt mutatja, hogy a készítmény mellékhatásai miatt veszélyes lehet a koronavírusos betegekre, de eltérő dózisokban akár hatásos is lehet a kezelés során.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!