Mentőövet kapott az egyik nagy európai légitársaság

Infostart
2020. április 25. 11:50
Ezzel elkerülte az államosítást, ellentétben egy vetélytársával.

Péntek délelőtt eldőlt, hogy államosítják az Alitaliát, miután az eddig is csak állami áthidaló hitelekkel életben tartott, csődbiztosok által vezetett cég sorsát megpecsételte a koronavírus-járvány, és másképp nem működhetett volna tovább. Az EU rábólintott az ügyletre.

Szintén aznap este Bruno Le Marie francia gazdasági miniszter bejelentette, hogy az Air France légitársaság 7 milliárd eurós hitelhez jut a francia kormánytól és bankoktól a koronavírus-járvány okozta nehézségeinek leküzdésére. Az államosítása azonban nincs napirenden.

Az Air France számára nyújtott hitelből 4 milliárd euró az állam által 90 százalékban garantált bankkölcsön, 3 milliárd euró pedig közvetlen állami kölcsön. "Meg kell mentenünk a nemzeti vállalatot" - fogalmazott Bruno Le Maire, történelminek minősítve a mentőövet.

A francia légitársaság csaknem összes repülőgépe parkolópályára került, miután a Covid-19 fertőzés miatt Franciaországban szigorú kijárási korlátozások léptek életbe március 17-én. A gazdasági tárca szerint a hitelek elsődleges célja 350 ezer közvetett és közvetlen munkahely megmentése.

"A támogatási mechanizmussal, amely az Európai Bizottság jóváhagyásától függ, az Air France-KLM cégcsoport szavatolni tudja az Air France-nak azokat az eszközöket, amelyekkel teljesíteni tudja kötelezettségvállalásait, folytatva az átalakulást ahhoz, hogy alkalmazkodni tudjon egy olyan ágazatban, amelyet a globális válság teljesen átalakít" - írta a légitársaság közleményében.

Bruno Le Maire elmondta: a támogatás "nem egy kitöltetlen csekk".

"Meghatároztuk a feltételeket az Air France-nak... ugyanis a franciak pénzéről van szó, így az Air France-nak ezentúl rentábilisabbnak kell lennie. Valamint meghatároztuk az ökológiai feltételeket. Az Air France-nak a környezetvédelmet leginkább tiszteletben tartó légitársasággá kell válnia" - mondta a miniszter.

A francia légitársaság jelezte, hogy

a holland állam hasonló módon kívánja támogatni a cégcsoport másik tagját, a KLM légitársaságot.

A Renault-t is megsegítik

A tárcavezető arról is beszámolt, hogy az állam által garantált 5 milliárd eurós bankkölcsönt kaphat a Renault autógyár is, amelynek 15 százalékos részvényese a francia állam.

A Renault esetében mintegy 5 milliárd eurós, az állam által szintén 90 százalékban garantált bankhitelről van szó.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!