Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Magyar szuperszámítógép a koronavírus elleni hadszíntéren

Infostart
2020. április 13. 20:42
Magyar szuperszámítógép is segíti a Stanford Egyetem koronavírus kutatását – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium.

Az ITM irányítása alá tartozó Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) is csatlakozott a koronavírus-járvány megismerésére és megfékezésére indult világméretű összefogáshoz. A magyar szuperszámítógép kapacitás a nemzetközi hátterű, nyílt közösségi kezdeményezés, a folding@home céljainak eléréséhez járul hozzá, amely

számítógépes szimuláció segítségével térképezi fel a fehérjemolekulák atomjainak dinamikáját.

A hazai kutatási célú szuperszámítástechnikai infrastruktúrát magyar szakemberek is igénybe vehetik a járvány megfékezésével kapcsolatos kutatásaikhoz.

A közleményben kiemelték, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség is csatlakozott ahhoz a nemzetközi kutatási programhoz, amelyet a Stanford Egyetem indított el annak érdekében, hogy a magánszemélyek és vállalatok által felajánlott processzorkapacitásokat kihasználva modellezhető legyen a koronavírus fehérje szerkezete és mozgása. A folding@home processzorkapacitásokat összegyűjtő és használó szervezet az elmúlt években

komoly eredményeket ért el a rákkutatásban, az idegrendszeri megbetegedések okainak megismerésében, részt vett az Ebola ellenszerének kifejlesztésében is.

„A számítási kapacitást biztosító SuperDome számítógépet a Földmegfigyelési Információs Rendszer (FIR) földmegfigyelési adatinfrastruktúra és szolgáltatások kialakítása című projekt számára szereztük be, most ennek a szuperszámítógépnek köszönhetően tudunk támogatást nyújtani a kutatásban. Ezt az igen összetett feladatot minél előbb kell elvégezni, hiszen a koronavírus gyors terjedése és kimagasló fertőzési képessége miatt

minden perc és minden elérhető bit rengeteget számít.

A hazai kutatási célú szuperszámítástechnikai (HPC) infrastruktúrát üzemeltető KIFÜ az ITM egyetértésével a HPC kapacitását soron kívül felajánlja a járvány megfékezésével kapcsolatos kutatásaikat végző hazai szakemberek számára is” – fogalmazott Solymár Károly Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium digitalizációért felelős helyettes államtitkára a közleményben.

A 2x5120 darab GPU magot tartalmazó szuperszámítógép összesített számítási teljesítménye

30 ezermilliárd matematikai művelet elvégzésére alkalmas másodpercenként.

A Superdome sikeresen csatlakozott a folding@home nemzetközi hálózathoz, és megkezdte azoknak a molekuladinamikai számítási feladatoknak az elvégzését, amelyek segítségével a kutatók a SARS Covid-19 proteázához (fehérjebontó enzimek) keresnek kisméretű inhibitort (vegyi folyamatok lefolyását gátló anyag).

„A világjárvány példátlan összefogást eredményezett, magánszemélyek és szervezetek a maguk szintjén igyekeznek felvenni a küzdelmet az eddig ismeretlen kórokozóval szemben. Ebben a munkában vesz részt a KIFÜ is a SuperDome szuperszámítógép kapacitásának biztosításával” – emelte ki Szijártó Zoltán, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség elnöke a közleményben.

A hazai digitális szektor más eszközökkel is segít

Digitális Összefogás kezdeményezésben mostanáig felajánlott közel 200 megoldással, alkalmazással, szolgáltatással könnyítik meg a veszélyhelyzethez való alkalmazkodást elsősorban a tanárok és diákok, az idősek és a vállalkozások, munkavállalók számára – írja közleményében az ITM.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!