Nyitókép: Massimo Percossi

Most minden kiderül a Seuso-kincsekről

Infostart / InfoRádió - Domanits András
2018. március 25. 20:11
Úgynevezett archeometriai kutatással vizsgálják magyar tudósok a késő római korból származó Seuso-kincset. A részletekről az InfoRádió "Szigma - A holnap világa" című magazinműsorában Bajnóczi Bernadett, az MTA CSFK Földtani és Geokémiai Intézet munkatársa beszélt.

Az archeometriai kutatások nemzetközileg is elismertek, ám a Seuso-kincseket ezzel a módszerrel még senki nem vizsgálta. De mit is jelent az archeometria?

A műtárgyakat természettudományos (elsősorban, fizikai, kémiai és egyéb anyagvizsgálati) módszerrel vizsgálják a kutatók.

Magyar tudósok most erre tettek kísérletet.

"Alapvetően első lépésben roncsolásmentes vizsgálatokat végeztünk. A kémiai összetételét adjuk meg a tárgyaknak, egy nagyon egyszerű, gyors módszerrel. Nem mindenki fogadja el ezt a módszert, de arra nagyon jó, hogy összehasonlítsuk a különböző tárgyakat egymással. Mennyire egyformák, mennyire különbözőek , illetve a különböző részeit egy-egy adott tárgynak megvizsgáljuk hogy mennyire térnek el, vagy mennyire azonosak" - mondta Bajnóczi Bernadett, az MTA CSFK Földtani és Geokémiai Intézet munkatársa.

A Dionüszosz-kancsó talpa és teste például azonos öntvényből készült. A geometrikus kancsóknál a talp és a test különböző típusú öntvényből készült. Ez azt jelenti, hogy nem egyforma a réztartalmuk. A talpnak ebben az esetben nagyobb a réztartalma, nyilván a nagyobb ellenálló képesség miatt. A Dionüszosz-kancsónál nincs különbség a talp és a test között.

Ezzel a módszerrel a tudósok segíthetik a régész-művészettörténész kollégákat. Megerősítik az ő megállapításaikat, illetve még finomítják is.

"Azt kimutattuk és megerősítettük a korábbi vizsgálatoknál is, hogy mindegyik tárgy nagy tisztaságú ezüstből készült, ahogy ez jellemző a késő római kori tárgyakra."

Egy izotópos vizsgálattal lehet megállapítani azt, hogy honnan származik az ezüst. Ennél a vizsgálatnál az ólomnak a különböző izotópjait mérik meg. Pici mintákat kell levenni az adott tárgyból, és azon meg kell mérni az ólom különböző izotópjait és koncentrációját. Az adatokat hasonlítani kell egy adatbázishoz, hogy be lehessen határolni azt, melyik lehetett az a régió, ahol ezt az ércet bányászhatták - tette hozzá a szakértő.

A vizsgálatok még nem fejeződtek be, hiszen csak az első hét tárgyon történtek meg, de a szakértő szerint feltehetőleg a balkáni régióból származik ez az érc.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Seuso-kincsek vizsgálata
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást