Az Európai Unió bírósága szerint a nemzetközi (FIFA) és az európai futballszövetség (UEFA) az uniós joggal ellentétesen akadályozta meg az Európai Szuperliga (ESL) létrehozását. A testület közölte: nem felel meg az Európai Unió versenyszabályzatának az, hogy a két sportszervezetnek saját szabályzata szerint lehetősége van megakadályozni konkurens sorozatok indítását, valamint megbüntethetik az ezekben szereplő klubokat, játékosokat.
Az UEFA jelezte, hogy tudomásul veszi a döntést, de hozzátette: a mostani ítélet nem egyenlő a Szuperliga támogatásával, inkább az UEFA előzetes engedélyezési szabályain belüli hiányosságokat hangsúlyozza. Az európai futballszövetség bízik új szabályzatának szilárdságában és abban, hogy azok megfelelnek az összes vonatkozó európai törvénynek. A FIFA előbb egyeztet az UEFA-val, valamint a többi kontinentális konföderációval, tagszervezetekkel, majd utána reagál érdemben az EU bíróságának döntésére.
Szabados Gábor azt mondta az InfoRádióban, hogy csak később derül majd ki, milyen hatása lesz a csütörtökön nyilvánosságra hozott ítéletnek. Egyelőre annyi jelenthető ki biztosan, hogy az érintett klubok „jogilag kaptak egy erős eszközt a kezükbe”, az azonban változatlanul kérdéses, hogy valóban létrejön-e a jövőben az Európai Szuperliga. A sportközgazdász kiemelte: az UEFA igyekszik alkalmazkodni a kialakult helyzethez, figyelembe veszi a csapatok igényeit, ezért alakul át a Bajnokok Ligája lebonyolítása a 2024/2025-ös szezontól kezdődően. Az UEFA kvázi éppen „a Szuperliga irányába tolja el a rendszert”. A szakember szerint
az európai szövetség reformjai kedveznek a topligás csapatoknak, és egyre inkább „a saját szuperligájává alakítja át a Bajnokok Ligáját”.
Hozzátette: könnyen elképzelhető, hogy az UEFA végül meg tud majd egyezni a kényes, kifogásolt kérdésekben a klubokkal. Ha ugyanis a BL átalakítása jól sül el és a klubok is megfelelő részesedéshez jutnak a sorozatból, akkor bekövetkezhet az, hogy a csapatok elállnak a Szuperliga-tervtől.
Szabados Gábor megjegyezte: az UEFA korábban azzal az erős jogi adminisztratív érvvel hozakodott elő, hogy „ha ti kiléptek, akkor kizárunk titeket a különböző sorozatokból”. Ezt vétózta most meg az Európai Unió bírósága, innentől fogva tulajdonképpen a klubok és az UEFA közötti tárgyalásokon múlik az, hogy ténylegesen milyen következményei lesznek a döntésnek.
Arra számít, hogy hosszú ideig is elhúzódhatnak ezek az egyeztetések, „ez nem fog gyorsan eldőlni”. Ugyanakkor szerinte
nem valószínű, hogy megszűnik a Bajnokok Ligája, mert a sportipar egyik legértékesebb termékéről van szó, ami egyszerűen „megdönthetetlen”,
és senkinek sem érdeke az eltörlése. Szabados Gábor közölte: az UEFA és a csapatok is abban érdekeltek, hogy a BL-t „a lehető legmagasabb szintre emeljék, és abból a lehető legtöbbet keressenek mindannyian”.
A topcsapatok most kivárásra játszanak
A sportközgazdász felhívta a figyelmet arra is, hogy az UEFA-nak gazdaságilag bőven megvannak a lehetőségei arra, hogy kiszolgálja a klubokat, amelyek valószínűleg kivárásra is játszanak jelenleg. Sok múlik ugyanis azon, mennyire működik majd jól a profit, a bevetélek szempontjából a megújított Bajnokok Ligája. Az UEFA és a csapatok képviselői közötti egyeztetéseket várhatóan jelentős mértékben befolyásolja az, mennyi pénzt lehet majd keresni az átalakított BL-sorozattal.
A Bajnokok Ligája prémiumtermék, amely csak a legjobb csapatokkal versenyképes és profitábilis. Ha a topklubok kilépnének a sorozatból, teljesen más helyzet állna elő. Maga a brand kitűnően működik. Szabados Gábor szerint kiválás esetén a klubok a saját brandjüket vinnék ki a Bajnokok Ligájából, az UEFA-nak pedig ott maradna egy sorozat a legjobbak nélkül. Ezzel senki sem járna jól, ezért jelenleg nincs veszélyben a BL.
A sportközgazdász végül elmondta:
közös érdek, hogy a Bajnokok Ligája megmaradjon egy igazi csúcsterméknek,
ugyanazokkal a klubokkal, amelyek most is ebben a sorozatban szerepelnek. „Az UEFA-nak a Szuperliga ellenében nyilván engedményeket kell tennie a klubok felé – mind anyagi, mind szervezési szempontból”.