A Nemzeti Sport vette észre, hogy az ügy gyorsan politikai síkra terelődött, miután magyarellenes feljelentéseiről hírhedt Dan Tanasa képviselő kiszúrta a nézők között Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert, a román hokiszövetség korábbi elnökét, akit azzal vádol, hogy a magyar táborból szurkolta végig a mérkőzést.
A sportlap megírta, hogy Tánczos Barna a Gazeta Sporturilornak nyilatkozott és elmondta, hogy a csíkszeredai, gyergyói és brassói hokisoknak szurkolt a világbajnokságon, „akik mindent megtettek, hogy Románia bennmaradjon a Divízió 1/A-ban”. Prosport portál Marius Diaconescu történészt idézi, aki szerint
„jelenleg nem létezik Székelyföld, csupán néhány romániai megye amelyben magyarok is élnek.”
A Gazeta Sporturilor sportlap pedig szokás szerint az „úgynevezett Székelyföld” kifejezést használja, és kiemeli, hogy három (meg nem nevezett) hokis nem vett részt a himnuszéneklésben. Az ügy kapcsán Sorin Grindeanu miniszterelnök-helyettes sürgős intézkedést követel a Román Jégkorong-szövetségtől és az Ifjúsági- és Sportminisztériumtól, amelyet szintén egy székely, Novák Károly Eduárd vezet. (A Giro magyarországi szakaszain részt vevő Novák egyelőre nem szólalt meg az ügyben.)
„Sértés és szégyentelen tiszteletlenség Romániával, a románokkal és a trikolórral szemben. Remélem, hogy az eset nem marad büntetlenül. Arra kérem a Román Jégkorong-szövetséget, az Ifjúsági- és Sportminisztériumot és
minden más felelőst, hogy a legszigorúbban szankcionálják ezt a minősíthetetlen gesztust. Aki nem tiszteli Romániát, nincs mit keresnie piros-sárga-kékben!”
– írta Grindeanu, aki külön gratulált annak a három hokisnak, aki nem vett részt a közös éneklésben.
Alexandru Halauca, a Román Jégkorong-szövetség elnöke bejelentette, sürgősen összehívja a szervezet ügyvezető testületét, hogy vizsgálja meg himnuszról készült felvételeket. Az Agerpres román hírügynökség szerint csütörtökön lesz az ülés a hokiszövetségben, az elnök elmondta, hogy Novák sportminiszter álláspontját is kikérik az ügyben.
A Nemzeti Sport összeállítás szerint Románia keretét szokás szerint döntő többségben az Erste Liga erdélyi klubjaiban szereplő székely hokisok alkották, hat honosított szlovák, orosz és ukrán játékossal kiegészítve. A Divízió 1/B-ből három éve meglepetésre feljutott csapat mind a négy mérkőzését elvesztette Szlovéniában, és kiesett az 1/A csoportból.
Pászkán Zsolt, a Külügyi és Külgazdasági Intézet külső munkatársa szerint az eset jól mutatja a román társadalom magyarellenességét. Az InfoRádió interjúját a témában alább meghallgathatja.