Kihasználták az újságírók, hogy az egykor igazolt labdarúgó, a futball ügyében gyakran megnyilvánuló miniszterelnök váratlanul megjelent a csütörtöki Kormányinfón, így Orbán Viktor a magyar-ír felkészülési mérkőzés elején történtekről is kapott kérdéseket.
Ismert, a rasszizmus elleni tiltakozás jegyében több válogatott is féltérdre ereszkedve kezdi manapság a mérkőzéseit, ám a magyar labdarúgó-válogatott Írország ellen kedden nem tett így, egységesen a mezeken kötelezően megjelenő UEFA-jelölésre mutatott Marco Rossi legénysége, amelyen a "mondj nemet a rasszizmusra" felirat szerepelt. Az ír csapat térdre ereszkedésére viszont a magyar drukkerek kifütyüléssel reagált, amelynek "utóélete" lett külföldön.
"Határozott véleményem van" - kezdte Orbán Viktor. "Ezzel a térdelősdivel a legkevésbé sem szimpatizálok. Szerintem
semmi helye az ilyesminek a sportpályákon,
a sport másról szól. Egyébként is az ilyen gesztusoknak az értelme kultúrafüggő."
Úgy érzi, valószínűleg a magyarok egészen másként gondolkodnak az efféle kulturális gesztusokról, "mint ezek szerint a britek vagy az írek". Szerinte a magyar kulturális hagyományban három összefüggésben engedhető meg a térdre ereszkedés:
- az Isten előtt,
- a haza előtt,
- a szerelme előtt a szerelme keze megkérésekor.
A sportolóktól a kormányfő álláspontja szerint csak az elvárható, hogy harcoljanak, győzzenek, és "állva haljanak meg".
Azt is igaznak tartja ugyanakkor, hogy "nem véletlenül terjed ez a gesztusrendszer ilyen gyorsan".
"Történelmi megfontolás van mögötte. Ha megnézzük, hogy kik találták ezt ki, akkor azt látjuk, hogy volt rabszolgatartók.
Mi alapvetően nem látjuk ennek a súlyát vagy a terhét, mert Magyarország sosem volt rabszolgatartó ország.
De ha belegondolnak, hogy milyen nehéz együtt élnie egy országnak a saját rabszolgatartó múltjával, láthatjuk, hogy ez egy komoly morális teher" - fejtegette.
Ennek a tehernek az elhordozásában azonban Magyarország - mint fogalmazott - "nem tud segíteni, hiába hozzák fel ezt a terhet a futballpályára".
Későbbi kérdésre reagálva Orbán Viktor
provokációnak
nevezte a féltérdre ereszkedést, a vendég országnak ugyanis tiszteletben kellene tartania az "otthon lévők" hagyományait. A szurkolói kifütyülésről pedig azt mondta, "a szurkolók nem mindig a legelegánsabb formát választják" a tiltakozáshoz, de "meg kell értenünk az okát".
Orbán Viktor még azt is megjegyezte, "sok sikert" kíván a rasszizmus ellen a féltérdre ereszkedéssel küzdőknek.