A Müpa Home közvetítéssorozat ma este 20 órától egy különleges dzsesszkoncertet sugároz még 2018-ból. A Barabás Lőrinc Quartet új lemezének bemutató koncertjét tartották ekkor, a formáció pedig kiegészült Takuya Kuroda japán trombitással, aki a a post-bop, a neo-soul, a hiphop és az elektronikus zenei stílusokban is otthon van.
A Bécsi Staatsoper Beethoven Fidelióját tűzi ma műsorára 19 órától, és a karantén kezdete óta nem először játssza a bécsi Volkstheater Ibsen Peer Gyntjét Bodó Viktor rendezésében. Ingrid és Anitra szerepét pedig Gryllus Dorka alakítja az előadásban.
A Székesfehérvári Vörösmarty Színház ma indítja el közvetítéssorozatát, ahol a teátrum sikerdarabjait teszik elérhetővé 48 órán keresztül. Elsőként Tasnádi István a színház számára írt komédiáját a Kartonpapát adják. A darab a tavalyi POSZT-versenyprogramba is bekerült, az előadásból tv-játék is készült, ezt vetítik le ma este 21 órától. Az abszurdba hajló történet középpontjában egy család áll. Éva nemrég veszítette el férjét, Miklóst. Képtelen elfogadni az imádva-rettegett családfő halálát, ezért kivágja kartonból.
A Kecskeméti Katona József Színház a Kaposvári Egyetem negyedéves színész szakos hallgatóinak diplomaelőadását tűzi ma online műsorára 19 órától Az embert tragédiáját adják.
Harsányi Attilával, Ullmann Mónikával és Simkó Katalinnal a főszerepekben mutatja be ma 20.30-tól az M5 csatorna a Miskolci Nemzeti Színház Füst Milán-előadását, a Boldogtalanokat. Egy szerelmi háromszög keserű történetét. Füst Milán züllésről, sötét szenvedélyekről, elszalasztott életekről és a halál utáni vágyról ír, miközben egyre ég a szereplőkben a remény, hogy valaha boldogok lehetnek.
19 órától folytatódik a Trip-hajó és az Első Magyar Karantén Színház népszerű videósorozata, a karanténos időket feldolgozó Jelenetek egy háztartásból című játék. Láng Annamáriával, Rába Rolanddal és Simon Zoltánnal.
Hetente több, mint 150 ezer egyedi felhasználó keresi fel a Szépművészeti Múzeum online tartalmait. Játékok, kvízek, oktatási anyagok, színezők és olvasmány ajánlatok, valamint kisfilmek is várják az érdeklődőket. Az épület több csarnoka és terme is részleteiben felfedezhető, így a Román csarnok története, restaurálása és falképei is online anyagban megtekinthető. De természetesen a kiállítótérben is lehet sétálni, például a magyarországi barokk művészetet bemutató virtuális tárlat is bejárható. Az 1600-as évek elejétől a 18. század végéig tartó korszak számos izgalmas alkotása és művésze ismerhető meg, kiemelten azonban majdnem 30 barokk műtárggyal foglalkozik a virtuális tárlatvezetés.
Bár az ELTE Füvészkertje a koronavírus-járvány miatt eddig zárva volt, de ettől a héttől újra látogatható előzetes regisztrációval. A kertbe naponta 400 fő léphet be, maszkot kötelező viselni, és betartani a távolságot a másik embertől, az üvegházak pedig zárva tartanak, de mégis lehet élőben élvezni a kert tavaszi pompáját.
Csak gyerekeknek
Schneider Jankó bábművész Antanténusz Karanténusz meseolvasása René Goscinny: A kis Nicolas című könyvéből, Bognár Róbert fordításában, délutánonként 14 órától YouTube-csatornáján.
Uzsonnához mesél minden nap 16 órától Markó-Valentyik Anna bábművész Soundcloud-csatornáján.
Epres-Madarász Éva színművész esténként 20.30-tól Csukás István: Vakáció a halott utcában című regényét olvassa fel Facebook-oldalán.
Farkasházi Réka és a Tintanyúl Facebook-oldalán meséket hallgathatnak.
A Mesebolt Bábszínház művészei minden nap mesékkel várják az érdeklődőket a színház YouTube-csatornáján.
A Kolibri Színház művészei MobilMeséket olvasnak a színház YouTube-csatornáján.
Nyugimesék színészektől a Marie Claire YouTube-csatornáján.
Tíztőlmese Huzella Júliától a Facebookon.
A Ciróka Bábszínház heti háromszor jelentkezik be Facebook-csatornáján.
A kolozsvári Puck Bábszínház előadás-felvételeket tesz elérhetővé hétfőn, szerdán és vasárnap 9 órától román, 11 órától magyar nyelven.
A marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház YouTube-csatornáján folyamatosan tesz elérhetővé előadás-felvételeket.
A nagyváradi Lilliput Társulat YouTube-csatornáján folyamatosan tesz elérhetővé előadás-felvételeket.
A székesfehérvári Vörösmarty Színház Meseszínháza és a színház művészeinek bábfilmsorozata
Ákos-koncert minden szerdán
Kovács Ákos Kossuth-díjas énekes, előadóművész úgy döntött, hogy mindenki számára elérhetővé teszi az elmúlt 10 év koncerttermését, korábban nem látott formában. Az előadóművész hivatalos YouTube-csatornáján szerdánként mindenki megtekinthet egy Ákos-koncertfilmet. Tizenegy héten át minden szerda este 8 órakor közzétesznek egyet-egyet az elmúlt 10 esztendő koncertfilmterméséből. Ezek HD-ben, teljes hosszukban még soha nem voltak láthatók az interneten.
A már korábban rögzített nagyszabású koncertfilmek elérhetővé tétele mellett szombatonként kisebb kulturális produkciókkal, házi muzsikálással, esetleg versmondással, novellafelolvasással jelentkezik Kovács Ákos. Utóbbi szintén a YouTube-csatornáján elérhető.
Akcióban a színházak
Az Országos Diákszínjátszó Egyesület YouTube-csatonáján minden nap 17 órakor tesz elérhetővé egy-egy előadást.
A Katona József Színház a repertoárjáról már lekerült előadásokat tesz közzé és folyamatosan elérhetővé a YouTube-csatornáján.
A Pécsi Nemzeti Színház folyamatosan elérhetővé tesz a repertoárról már lekerült előadásokat. A közzétételt a színház Facebook-oldalán lehet követni.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata folyamatosan bővíti a YouTube-csatornájukon elérhető előadás-felvételeket.
A Komáromi Jókai Színház folyamatosan bővíti a YouTube-csatornáján elérhető előadás-felvételeket.
A szombathelyi Weöres Sándor Színház YouTube-csatornáján tesz közzé korlátozott ideig elérhető felvételeket.
A nagyváradi Szigligeti Színház YouTube-csatornáján tesz közzé felvételeket.
Ruzdija Sejdovic és Jovan Nikolic: Kosovo mon Amour című darabját olvassa fel március 27-től a Független Színház.
A fővárosi Madách Színház videósorozatot indít hétfőn a Facebook-oldalán, valamint a honlapján. A videókon a teátrum vezető művészei egy-egy dalt adnak elő a repertoár darabjaiból. A videókat kétnaponta töltik fel, a dalok az elmaradt műsor sorrendjét követik.
A koronavírus miatt kihirdetett veszélyhelyzet idején Facebook- és weboldalán kínál kulturális csomagot közönségének a Békéscsabai Jókai Színház. A nézők megtekinthetik a színészek saját verses-zenés produkcióit, musicalekből énekelt részleteit. Óvodásoknak készült a színház Mesevilág-sorozat, a Netszínházban pedig az elmúlt évadok bemutatóinak felvételét érhetik el az érdeklődők. A költészet napja alkalmából online versmondásra hívják az irodalomkedvelőket Versek a vesztegzárból címmel.
A Kecskeméti Katona József Múzeum tagintézményei - a Cifrapalota Kiállítóhely, a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely, valamint a Magyar Naiv Művészek Gyűjteménye - a veszélyhelyzet fennállásáig naponta frissülő, digitális, múzeumi tartalmakkal készülnek. A Virtuális múzeumpercek című rovatban minden hétköznap múzeumi tartalmak láthatók, virtuális séták a kiállítóhelyeken. A Kreatív múzeumpercek - gyerekeknek című rovatban pedig minden nap játékos, kreatív feladatokkal, videókkal készülnek az óvodások és kisiskolások számára a Facebookon, illetve az intézmény honlapján.
Indul a várkertonline
A Várkert Bazár a kialakult rendkívüli helyzetben is a megszokott formában és minőségben szeretné szolgálni közönségét, ezért digitális programsorozatot indít #várkertonline néven a Facebookon, YouTube-on és a Várkert Bazár honlapján.
Az első saját tartalom Virágvasárnap indul és Húsvéthétfőig tart: Gryllus Dániel, a Kossuth-díjas Kaláka együttes alapítója adja elő Lackfi Jánossal közösen írott dalait, amelyet a Várkert Bazár Facebook-oldalán április 5-13. között minden este 19 órától követhetnek.
A húsvéti online programok között lesznek kézműves foglalkozások és zenei tartalmak is, többek között Csík János és a Mezzo, a Muzsikás Együttes és a Kolompos Együttes felvételeit élvezheti majd mindenki az otthonában.
FIlmek és iskolatévé a közmédiában
Az archivum.mtva.hu/radio/ oldalon olyan klasszikusok érhetők el hangoskönyvként, mint A kőszívű ember fiai, az Ábel a rengetegben, A Pál utcai fiúk, a Mesék Mátyás királyról, A kincses sziget, a Robinson Crusoe vagy a Tom Sawyer kalandjai.
Az M5 csatorna minden hétköznap este 20.30-ig iskolatévéként működik. A reggel 8-tól este 20.30-ig terjedő műsorsávban a biológia, földrajz, matematika, történelem, nyelvtan és irodalom óráké, valamint a nyelvtanulásé a főszerep. A Felsős és Érettségi című műsorok az általános iskolai és gimnáziumi évfolyamoknak szólnak, a Szólalj meg! című sorozattal pedig a nyelvtanulókat célozzák meg. A Mindenki Akadémiája című műsorokban az egyetemi tananyag felé is kitekintenek. A műsorok visszanézhetőek a mediaklikk.hu oldalon.
Ezzel összhangban a Nemzeti Audiovizuális Archívum (NAVA) az oktatást segítő intézményekkel együttműködésben online hozzáférhetővé tette oktatási tartalmait a nava.hu oldalon.
Az MTVA Archívum pedig a Mozgóképarchívum megnyitásával az elmúlt 60 év legnépszerűbb magyar filmjeit, mesét, klasszikus és fikciós sorozatait teszi elérhetővé korlátozás nélkül a nézők számára az m3.hu oldalon.
Nyitva van a Filmarchívum
Az NFI Filmarchívum szakemberei által összeállított 90 mozgóképet tartalmazó válogatásban irodalmi alkotások filmváltozatai, fontos történelmi, ifjúsági és animációs filmek szerepelnek, melyek felhasználhatók a magyar irodalom, történelem és médiaismeret online oktatásához, továbbá hozzájárulhatnak a tartalmas kikapcsolódáshoz is.
Az NFI Filmarchívum elérhetővé teszi továbbá oktatási célú portálját, az Alapfilmek honlapot, amely az általános iskoláktól a gimnáziumig kínál segédanyagokat a magyar filmek feldolgozásához, és a közismereti tantárgyakhoz társítva juttatja minőségi tudáshoz a diákokat. A folyamatosan bővülő Alapfilmek jelenleg 312 feldolgozott magyar filmről kínál értékes információkat és filmrészleteket is, amelyek szintén segíthetik a digitális oktatást.
További nézni- és hallgatnivalók
A Magyar Állami Operaház videósorozatot indított, amelyben teljes előadásokat streamelnek online, szombatonként a Papageno Facebook-oldalán, vasárnaponként pedig az Opera YouTube-oldalán. Mindkét streamet az Opera a saját Facebook-oldalán is közvetíti. Ezen a hétvégén Massenet: Werther c. operája és Anne-Marie Holmes – Solmyosi Tamás – Adolphe Adam: A kalóz c. balettje szerepel a műsoron 19 órai kezdettel.
A Müpa megnyitotta médiatárát, ahol regisztráció nélkül is elérhető több mint 100 koncert, előadás és irodalmi est HD-minőségű felvétele.
A Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) muzsikusai hétfőtől minden nap Karanténesteket tartanak. Az online követhető kamarakoncertek a zenekar Facebook-oldalán és a honlapján láthatók 19.45-től.
A Vígszínház naponta 19 órakor jelentkezik be VígLive műsorával a színház Facebook oldalán.
A dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház több előadása felvételről elérhető,
A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ a Fővárosi Nagycirkusz Facebook-oldalán kulisszatitkokkal, riportokkal és érdekességekkel gazdagított online tudósításokkal, valamint a Fővárosi Nagycirkusz korábbi, rögzített műsorainak levetítésével jelentkezik.
A TRIP Hajó legénysége "karanténszínházat" alapított, amelynek előadásait Facebook-közvetítéseken láthatja a közönség. Az első előadás hétfőn lesz: Dennis Kelly After the End című darabját mutatják be a Merlin Színház 2008-as magyar nyelvű ősbemutatója nyomán.
Számos híres külföldi intézmény is kínál online tartalmakat
A bécsi Staatsoper weboldalán például régebbi opera- és balett közvetítések láthatók,
a Detroiti Szimfonikus Zenekar ingyenesen elérhetővé teszi a teljes archívumát.
"Ha te nem jössz a zenéhez, a zene jön el hozzád" - fogalmazta meg mintegy mottóként a Párizsi Filharmónia, amelynek "zenei túlélőkészletként" minden régi koncertje elérhető a PhilharmonieLive alkalmazása segítségével.
A Párizsi Opera, amelynél a bezárás a történelmi és drága sztrájkot követi, a Culturebox-szal közösen ingyen opera- és balettközvetítéseket tesz elérhetővé a honlapján. Kedden a március elején bemutatott Manon Lescaut új előadása lesz műsoron.
A bécsi és a müncheni operaház is követi a példát, a Stockholmi Opera pedig Wagner a Valkűrök című ötórás művét sugározza videofelvételen.
A világ legrangosabb zenekara, a Berlini Filharmonikusok kezdte a sort azzal, hogy ingyenes hozzáférést biztosított egy hónapra az amúgy fizetős Digitális Koncertterméhez.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!