A kolumbiai kormány megkezdte annak a XVIII. században elsüllyedt spanyol gályának a feltárását, melyet a „hajóroncsok szent gráljának” tartanak – írja a BBC tudósítása alapján a Telex.
A helyi kormányzat védett régészeti területté nyilvánította azt a helyet, ahol a hajóroncs van. A különböző értéktárgyakat szállító San José-galleont a brit királyi haditengerészet 1708-ban süllyesztette el a Karib-tengeren, Cartagena közelében. A támadásban a legénység csaknem hatszáz tagja életét vesztette.
A hajó Spanyolország felé tartott, rakományából pedig a britek elleni háborút finanszírozták volna a történészek szerint.
Egyes becslések szerint a kincsek értéke mintegy 20 milliárd dollár lehet.
A kolumbiai kormány 2015-ben jelentette be, hogy feltárja a San José-galleon roncsait, de azóta is jogi vita zajlik arról, melyik államot illeti meg a tenger mélyén található kincs, amelyre Kolumbia és Spanyolország mellett igényt tartana egy amerikai mentőcég is.
A kutatók távoli szenzorokkal készítenek képeket a lelőhelyről. A kolumbiai Antropológiai és Történeti Intézet közölte: robotokat is bevetnek a hajóroncs vizsgálata során. Juan David Correa kolumbiai kulturális miniszter tájékoztatása szerint még sohasem indított ilyen jellegű expedíciót a dél-amerikai állam.
A mélytengeri expedíciók veszélyeiről szól az alábbi beszélgetés: