Nyitókép: James L. Amos/Getty Images

Egyre terjed a karibi olajszivárgás, több száz mérföldet tett már meg

Infostart
2024. február 28. 18:22
A szivárgás egy Tobago partjainál felborult uszályból származik, már Bonaire szigetét is elérte, veszélyeztetve az élővilágot és az embereket.

A Venezuelától 80 kilométerre északra található Bonaire szigetét elért olajfolt az emberi egészségen kívül a természeti értékeket, így a tengeri élővilágot, a korallzátonyokat és a mangrove-erdőket is fenyegeti - írja a BBC híradása nyomán a Portfolio.

A Hollandia különleges önkormányzati területét képező sziget hatóságainak tájékoztatása szerint Bonaire keleti partvidékét, beleértve Sorobon, Lac és Lagun területeit is, jelentős olajszennyezés érte. Az olajszivárgást először február 7-én észlelte Trinidad és Tobago parti őrsége - az uszályt követve találták meg azt egy zátonyon Tobago déli partjaitól mintegy 150 méterre.

Az uszályon nem tartózkodott legénység, és a parti őrség semmilyen vészjelzést nem kapott.

Egyelőre nem ismert, hogy kinek a tulajdonában áll a felborult uszály és mi okozhatta annak elsüllyedését, azonban a parti őrség észrevette a "Gulfstream" nevet felfestve a hajó oldalán.

A Trinidad és Tobagói hatóság szerint az uszály Panamából indult és egy vontatóhajó húzhatta, és úgy tűnik, Guayanába tartott. Információk szerint az uszály január végén megállt Pozuelos-öbölben, egy venezuelai kikötőben, amelyet az állami tulajdonú PdVSA olajtársaság használ.

Trinidad és Tobago miniszterelnöke február 11-én nemzeti vészhelyzetet hirdetett ki, a katasztrófavédelem igyekszik megfékezni a kiömlést, de az olaj továbbra is szivárog az uszályból.