„Mark Dickey kijutott a Morca-barlangból. Jól van, és a helyszínen lévő orvosi szolgálat gondoskodik róla” – közölte a Törökországi Barlangkutató Szövetség.
A hírt kedd reggel Horváth Richárd, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat vezetője is megerősítette az InfoRádiónak. Elmondása szerint az amerikai barlangászt magyar idő szerint nem sokkal éjfél előtt ért felszínre. A szakember úgy tudja, hogy állapota stabil, de kórházba szállították, ahol folytatják a kivizsgálását, illetve a kezelését. „Nagyon reménykedünk, hogy teljesen meg fog gyógyulni és visszatér a barlangászáshoz” – jegyezte meg.
(A Horváth Richárddal készült teljes beszélgetés alább hallgatható meg.)
A gyomorvérzés miatt szeptember 2-án rosszul lett 40 éves, tapasztalt barlangász mentésén nemzetközi mentőcsapat dolgozott, köztük magyarok is. Felszínre hozatala szombat délután kezdődött, és szakaszosan, pihenők és orvosi ellátás közbeiktatásával folyt.
Mark Dickey: US explorer freed from one of Turkey's deepest caves
— MrDeepak (@X_MrDeepak) September 12, 2023
More than 150 people were involved in efforts to save caver Mark Dickey after he developed stomach problems in the Morca Cave on 2 September.pic.twitter.com/NhOOvE4f7u
Dickey egy nemzetközi expedícióval a Törökország harmadik legmélyebb barlangjának tartott Morca-barlangot akarata feltérképezni.
Mivel állapota miatt egyedül nem tudott a felszínre jutni, kimentése hordágyon történt.
„Őrült, őrült kaland. Csodálatos megint kint lenni” – mondta a felszínre érkező kutató a köré sereglő újságíróknak.
Dickey köszönetet mondott a török kormánynak, hogy lehetővé tette a mentés gyors megkezdését, és ezzel megmentette az életét. Egyúttal megköszönte a segítséget a nemzetközi barlangászközösségnek, köztük a török és magyar barlangi mentőknek. Az amerikai hegymászó kedd reggel már egy kórházból posztolt a Facebook-oldalán, megköszönve mindazok segítségét, akik részt vettek a megmentésében, külön kiemelve a Magyar Barlangi Mentőszolgálat tagjait.
Az amerikai barlangászhoz elsőként a magyar mentőcsapat, köztük egy orvos ékezett le szeptember 3-án.
Az egyelőre nem derült ki, hogy milyen betegség okozta Dickey rosszullétét. A barlangász kedden elmondta, hogy a barlangban sok vért hányt.
„Egyre nehezebb volt, hogy öntudatomnál maradjak, és egy ponton már úgy éreztem, nem jutok ki élve”
– mesélte az újságíróknak.
A mentést nehezítette, hogy nagyon meredek, függőleges szakaszokon kellett átkelni, illetve a vízszintes szakaszokat sárban és hideg vízben gázolva kellett megtenni.
A mentéshez mintegy 190 fős nemzetközi mentőcsapat érkezett Magyarországról, Bulgáriából, Horvátországból, Olaszországból, Lengyelországból és Törökországból.
A barlangot bizonyos szakaszokon kiszélesítették, a függőleges részeken köteleket rögzítettek a hordágy felhúzásához, és pihenőket is kialakítottak a mentés megkezdése előtt.
A barlangi mentők szombaton indultak felfelé Dickey-vel, aki előzőleg infúziót és vért kapott.
Az Európai Barlangi Mentők Szövetségének közleménye szerint több, a helyszínen tartózkodó barlangi mentő még a barlangban maradt, hogy eltávolítsa a köteleket és a mentéshez használt egyéb felszereléseket.
A szervezet köszönetet mondott a több országból érkező barlangi mentőknek, akik részt vettek a sikeres akcióban.
„Hihetetlen örömmel tölt el minket, és nagyon megkönnyebbültünk” – írták a sikeres mentés után Mark Dickey szülei közleményben.