Nyitókép: MTI/AP/Lisa Leutner

Autós találkozó Bécsben: Brüsszelnek üzent a kancellár

Infostart
2023. április 21. 18:14
Karl Nehammer az ausztriai gépkocsigyártás miatt aggódik, és kiáll a "zöld égésű" motorok használata mellett.

Az osztrák média szerint "autós csúcstalálkozót" szervezett hivatalában az osztrák kancellár. A meghívott vendégek a kancellári hivatalban nem saját autóikról cseréltek véleményt, hanem Karl Nehammer a gépkocsigyártás jövőjének jelentőségét kívánta hangsúlyozni.

Az osztrák kancellár által idézett kulcsszó a technológiai nyitottság volt. A kutatást és a fejlesztést finanszírozni kell – jelentette ki, és hozzátette, hogy ezzel kapcsolatban nyomást kíván gyakorolni Brüsszelre.

Az ORF közszolgálati rádió, illetve televízió szerint a rendkívüli csúcstalálkozón szó volt arról, hogy a korábbi európai bizottsági döntés szerint 2035-től már nem engedélyezik a benzinnel vagy dízel üzemanyaggal működő belső égésű motorok regisztrálását, és csak elektromos autókat állíthatnak forgalomba. Erről elvi egyezség született, de elsőként Németország szembeszállt ezzel. Berlin olyan kompromisszumot javasolt, amelynek lényege, hogy forgalomba hozhassanak belső égésű motorokkal készült autókat is, de csak akkor, ha kizárólag klímaszemleges e-üzemanyagokkal működnének.

Értesülések szerint az EU hajlik a kompromisszumra, és erről már előzetes megállapodás is született. Nehammer most megerősítette, hogy

Ausztria is a kompromisszum híve, és állás foglalt a megfogalmazása szerint a "zöld égésű" motorok használata mellett.

A kancellár szerint a csúcstalálkozó célja az volt, hogy megvitassák az osztrák autóipar jövőjét. Ezzel kapcsolatban állást foglalt a gondolkodás korlátozása ellen, hangsúlyozva, hogy hosszabb távon kell gondolkozni. A kancellár fontosnak nevezte, hogy az osztrák piacot vonzóvá tegyék az innováció, a kutatás és a termelés számára.

Mindez elősegítheti, hogy nagy ipari üzemek Ausztriában ruházzanak be – jelentette ki a kancellár. Utalt arra, hogy az osztrák autóipar nemcsak rendkívül jelentős értéket termel, hanem annak eredményességétől közvetve vagy közvetlenül 300 ezer munkahely sorsa függ.