A 2977 ember életét követelő 2001-es terrorcselekmény idején a tálibok engedélyezték, hogy az al-Kaida harcosai országukban tevékenykedjenek. A kártérítést az afgán központi bank befagyasztott pénzeiből mintegy 3,5 milliárd dollár értékben követelték az ügyvédek – írja a BBC.
George Daniels bíró ugyanakkor nem engedélyezte az összeghez való hozzáférést: érvelése szerint ezzel elismernék a tálib kormányt Afganisztán törvényes vezetéseként. Megjegyezte, hogy ezt a Biden-kormányzat nem tette meg, így egy amerikai bíróságnak sincsen joga rá.
"Az érintettek jogosultak arra, hogy behajtsák a követelésüket és kárpótoljuk őket nemzetünk történetének legsúlyosabb terrortámadása miatt, de ezt nem tehetjük meg az afgán központi bank pénzeszközeivel.
A táliboknak, nem pedig a korábbi Afganisztáni Iszlám Köztársaságnak vagy az afgán népnek kell fizetnie a táliboknak a 9/11-es támadásokban való felelősségéért"
– áll Daniels bíró a 30 oldalas ítéletében.
A tálibokat 2001-ben egy Amerika vezette katonai koalíció távolította el Afganisztán éléről, de visszavették az ország irányítását azt követően, hogy 2021 augusztusában a szövetséges csapatok kivonultak az országból.
Az al-Kaida, egy szélsőséges iszlamista hálózat Afganisztánból tervezte meg a szeptember 11-i támadásokat. Mint ismeretes, repülőgépeket vezettek a New York-i World Trade Centerbe és a Pentagonba, egy negyedik gép pedig egy pennsylvaniai mezőre zuhant.
A bíró döntése kudarc azoknak, akik a New York-i Federal Reserve Banknál
befagyasztott 7 milliárd dollárnyi afganisztáni pénz egy részét követelték.
"Ez a döntés megfosztja az áldozatok közösségének több mint 10 ezer tagját attól a jogától, hogy kártérítést kapjon a táliboktól. Helytelennek tartjuk és fellebbezni fogunk ellene" – mondta Lee Wolosky, az áldozatok kártérítéséért érvelő ügyvéd.