Nyitókép: Fotó: Twitter/ Sviatlana Tsikhanouskaya

Független újságírókat állítottak bíróság elé Fehéroroszországban

Infostart / MTI
2023. január 9. 21:26
Minszkben, zárt tárgyaláson megkezdődött a TUT.by médium munkatársainak pere.

A fehérorosz főügyészség a TUT.by vezérigazgatója, Ljudmila Csekina, Marina Zolotova főszerkesztő és a cég alkalmazottai, Olga Loika, Elena Tolkacseva és Kacjarina Tkacsenko ellen indított büntetőeljárást. Adócsalással és adócsalásban való bűnsegédlettel, társadalmi gyűlöletre és viszálykodásra való felbujtással, az ország nemzetbiztonságát veszélyeztető cselekményekre felhívó anyagok terjesztésével, valamint a közrendet súlyosan sértő csoportos cselekményekben való részvétellel vádolják őket.

Az ügy további kilenc vádlottja, akiket az adócsalásban való bűnsegédlettel vádoltak, bűnösnek vallották magukat, ugyanakkor megtérítették a bűncselekménnyel okozott kárt, és a fehérorosz elnökhöz fordultak, hogy mentesítse őket a büntetőjogi felelősség alól.

A hatóságok két éve, 2021 májusában indítottak büntetőeljárást adó- és járulékcsalással kapcsolatban a TUT.by cég tisztviselői ellen. Az ügyben 15 személyt vettek őrizetbe.

Még ugyanabban az évben, augusztusban a belügyminisztérium kérésére egy bíróság szélsőségesnek nyilvánította a TUT.by médiumot, valamint a közösségi hálózatokon és az üzenetküldőkön létrehozott fiókjait, és betiltotta tevékenységét az országban.

A kiadványt azzal vádolták, hogy szélsőségességre buzdít,

amelynek célja "társadalmi ellenségeskedés vagy viszály szítása, tömeges zavargások szervezése és végrehajtása, valamint a politikai és ideológiai gyűlöletkeltés".

A TUT.by régebben hírt adott a rendszerellenes tüntetésekről és az azt követő megtorlásokról, széleskörűen tudósított a történtekről szövegben és képekben.

A 2020-as elnökválasztást az ellenzék és nyugati országok szerint Aljakszandr Lukasenka államfő csalással nyerte meg. A voksolás után hatalmas tiltakozások kezdődtek, amire válaszul több mint 35 ezer embert vettek őrizetbe, sokakat súlyosan bántalmaztak. Több száz embert, köztük újságírókat és másként gondolkodókat letartóztattak, az ellenzéki vezetőknek pedig szinte mindegyike kénytelen volt külföldre menekülni.