- Giorgia Meloni: a korrupciós botránynak pusztító hatása lehet az európai intézményekre
- Bűnbeesés, de nem a Paradicsomban – az unió tekintélyét rombolja Eva Kaili korrupciós botránya
- Egyre kínosabb helyzetben a korrupció miatt őrizetbe vett képviselő
- Feledy Botond: 'tejben-vajban fürösztik' a megvesztegetni kívánt EP-illetékeseket
- További házkutatások az Európai Parlamentben
- Orbán Viktor twittelt a legújabb uniós korrupciós ügyben
- Vizsgálati fogságba helyezték az Európai Parlament szocialista elnökét
A baloldali La Repubblica úgy értesült, Francesco Giorgi a belga hatóságoknak tett vallomásában beismerte bűnösségét. Magára vállalt mindent élettársa, Eva Kaili védelmében, akivel közös gyerekük van. A napilap úgy tudja, Francesco Giorgi elismerte azt is, hogy a civil szervezetek (például a No Peace Without Justice, vagy a Fight Impunity) a pénz „tisztára mosására” szolgáltak – írta a Magyar Nemzet.
Az olasz lap azt írta, hogy Francesco Giorgi, Antonio Panzeri (volt EP-képviselő, egykori szakszervezeti vezető) és Andrea Cozzolino (a Demokrata Párt – PD – tagja) a marokkói titkosszolgálattól (Dged) kapott pénzt. A Dgde embereivel Rabatban, Brüsszelben és Varsóban is találkoztak.
- Kaili és férje otthonában 150 ezer eurót találtak a nyomozók táskába rejtve.
- Ezután további 600 ezret az ügy másik letartóztatottjánál, Antonio Panzerinél,
- majd 750 ezret egy bőröndben Kaili édesapjánál találtak, akit egy brüsszeli szállodánál fogtak el. Őt is őrizetbe vették, de egy nap múlva, kihallgatása után, kiengedték.
A Daily Mail úgy tudja, hogy Giorgi könyörgött ártatlannak mondott felesége elengedéséért, hogy együtt lehessen közös gyermekükkel, aki alig két éves. A 35 éves férfi szerint felesége nem tudott a kenőpénzekről, amelyeket Katar megítélésének javítására adott az olajállam.
Panzeri, Giorgi és Kaili egyelőre őrizetben maradnak, az előzetes letartóztatás fenntartásáról a hatóságok december 22-én döntenek – írta a Telex.
Az Il Fatto Quotidiano című olasz napilap Manon Aubryval, az Európai Parlament (EP) francia baloldali képviselőjével közölt interjút. A baloldali frakcióvezető kijelentette, hogy
az eddig őrizetbe vettek „csak a jéghegy csúcsát” jelentik
– tudósított a Magyar Nemzet.
Aubry megerősítette, hogy a korrupciós botrány legalább hatvan személyt érint, és többségük a szociáldemokraták (S&D), valamint az Európai Néppárt (EPP) politikusa.
A politikus korábban közösségi oldalain közzétett videókkal hívta fel a figyelmet az EP-ben zajló beszivárgásra.
Görögök mentelmi jogának felfüggesztését kérték
Az Európai Ügyészség főügyésze két görög európai parlamenti (EP) képviselő, a szocialista Eva Kaili és a néppárti Maria Szpiraki mentelmi jogának felfüggesztését kérte. Laura Kövesi az Európai Csalás Elleni Hivataltól (OLAF) kapott, a korrupciós ügyben indított vizsgálati jelentés alapján döntött így - közölte az Európai Unió luxembourgi székhelyű ügyészsége csütörtökön.
Az indoklás szerint OLAF úgy látja, fennáll az uniós költségvetésre nézve hátrányos csalás gyanúja a parlamenti juttatások kezelésével,
különösen az akkreditált parlamenti asszisztensek javadalmazásával kapcsolatban.
Az alkalmazandó nemzeti jog értelmében Kaili és Szpiraki EP-képviselők jogosultak az ártatlanság vélelmére - tették hozzá.
Csütörtökön az is kiderült: az EP javasolja a Katarral kapcsolatos jogalkotási munkák felfüggesztését és az ország érdekképviseleteinek kitiltását az uniós törvényhozó testület területéről.