December 8-án lesz egy esztendeje, hogy az új kancellár a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és szabad demokrata FDP-ből álló, magát a haladás koalíciójának nevező kormány élén letette a hivatali esküt. Olaf Scholz nem várta meg a naptári évfordulót, és videoüzenetben méltatta kormánya eredményeit.
Egybehangzó értékelések szerint a nyilatkozat híján volt mindenfajta önkritikus megjegyzésnek, a mérleg felettébb pozitív volt.
"Az idei esztendőre természetesen mindenekelőtt az Ukrajna elleni brutális orosz háború nyomta rá bélyegét" – fogalmazott a kancellár.
"Minden nap látjuk a pusztítást. Minden nap követjük, hogy milyen sok ember lesz az orosz bombák áldozata. Ezért helyes volt, hogy Ukrajnát támogatjuk, pénzügyileg, humanitárius területen és fegyverekkel is" – hangsúlyozta Olaf Scholz.
"De természetesen nem hanyagoltuk el azokat a feladatokat, amelyeket a társadalom összetartásának megerősítése rótt ránk" – tette hozzá.
Azután sorra vette azokat a sikereket, amelyeket említésre méltónak tartott. Így egyebek között kiemelte az ukrajnai háború nyomán a német hadsereg, a Bundeswehr megerősítésére kiutalt, rendkívüli 100 milliárd eurós támogatást. Második helyen a 200 milliárd eurós tehercsökkentési programot említette. Szavai szerint a hatalmas összeget abból a célból mobilizálták, hogy az idei, valamint a jövő és az azt követő évben az áram, a távhő és földgáz árát elviselhetővé tegyék az emberek, illetve a vállalatok számára.
"Célunk az, hogy a gazdaság stabil maradjon "
– fűzte hozzá. A további eredmények közé sorolta az óránkénti minimálbér emelését, a gyermekek után járó, valamint a lakhatási támogatás növelését.
Utalt arra is, hogy kormánya erőfeszítéseket tett az előirányzott klímasemlegesség, a nem fosszilis energiaforrásokra történő mielőbbi átállás érdekében.
Kiemelte, hogy a német partvidéken cseppfolyósítottföldgáz-terminálok épülnek, továbbá, hogy a földgáztározók töltöttsége teljes.
Az évforduló alkalmából egy a Der Spiegel megbízásából készített közvélemény-kutatás azonban egyáltalán nem osztotta a kancellár pozitív értékelését. A felmérésből kitűnt, hogy
a megkérdezettek 61 százaléka elégtelen bizonyítványt állított ki a kormány munkájáról.
Jó részük, több mint háromnegyedük "rendkívül negatív" véleményt fogalmazott meg. A válaszadók mindössze 29 százaléka válaszolt úgy, hogy elégedett a kormány munkájával.
A csalódottság különösen magas Németország kelet tartományaiban, leginkább Szászországban, ahol a megkérdezettek 80 százaléka lesújtó véleményt fogalmazott meg a kormány tevékenységéről.
Az viszont aligha meglepetés, hogy a koalíció tevékenységét a legélesebben az ellenzéki, mindenekelőtt a konzervatív CDU/CSU, továbbá a pártszövetségtől is jobbra álló radikális Alternatíva Németországnak(AfD) párt támogatói bírálták. De elégedetlenek a kormány munkájával a mindenekelőtt az egykori NDK-hoz tartozott tartományokban nagyobb támogatottsággal rendelkező Baloldal Pártjának szavazó is.
A felmérés szerint ha Németországban a legközelebbi vasárnap választanának, a konzervatív pártszövetség 28 százalékkal végezne az első helyen. A CDU/CSU-t a Zöldek Pártja követné 21 százalékkal, míg a tavaly szeptemberi nagy győztes SPD mindössze 19 százalékkal végezne a harmadik helyen.