Nyitókép: MTI/EPA/Andrej Cukic

Kiberkémkedés: óvatosságra szólították fel a brit parlamenti képviselőket

Infostart
2022. november 18. 19:40
A képviselők telefonjai "potenciális aranybányát" jelentenek az ellenséges államok számára, amelyek az Egyesült Királyság demokráciájának befolyásolása érdekében célba veszik őket.

Hackerek, bűnözők és csalók áldozataivá válhatnak a parlamenti képviselők az aggodalmak szerint, ezért kérik őket arra, hogy telefonjaikat ne vigyék magukkal az érzékeny témákban folytatott megbeszélésekre. Azt is javasolják nekik, hogy állítsanak be kétfaktoros hitelesítést, illetve töröljék a régi üzeneteket és rendszeresen frissítsék a készülékeken futó szoftvereket.

A tanács a Nemzeti Kiberbiztonsági Központtól (NCSC) érkezett. Lindsay Hoyle, a képviselőház elnöke levélben nyomatékosította a képviselőkben, hogy egyetlen személy telefonjának kameráját vagy mikrofonját kell elérniük kívülről másoknak ahhoz, hogy mindenki veszélybe kerüljön – írja a The Guardian.

Nyáron hackelték meg Truss készülékét

Liz Truss telefonját nyáron állítólag oroszok törték fel. Hoyle szerint a közelmúlt eseményei azt mutatják, hogy ellenséges államok megpróbálnak "betekintést nyerni a demokratikus folyamatainkba, vagy befolyást gyakorolni rájuk gazdasági, katonai vagy politikai előnyük érdekében".

"Telefonjaink rengeteg információt tartalmaznak: üzeneteinket, e-mailjeinket, kapcsolatainkat, fotóinkat és a közösségi médiában közzétett bejegyzéseinket - beleértve a privát, érzékeny, személyes, régi és néha még törölt adatokat is" – fogalmazott.

Liz Truss készülékéhez még miniszterelnökké választása előtt férhettek hozzá, segítségével állítólag az ukrán háborúval kapcsolatos információk mellett Kwasi Kwarteng későbbi pénzügyminiszterrel folytatott magánbeszélgetéseit is lehallgatták.

Hoyle szerint soha senki sem lehet 100 százalékos biztonságban a hackerekkel szemben, de azért érdemes az NCSC tíz tippjét betartani.

"Lehet, hogy nem érzi úgy, hogy mindent meg tud tenni ezen a listán, de

minél többet tesz, annál kisebb a valószínűsége, hogy személyes adatai és mobiltelefonja veszélybe kerül,

illetve annál kevésbé károsak a következmények, ha feltörik" - írta a levélben.

Így védhető ki a támadás

A következőket tanácsolják a képviselőknek:

  • ne őrizzenek meg üzeneteket hosszú ideig telefonjukon
  • ellenőrizzék adatvédelmi beállításaikat
  • korlátozzák az alkalmazások hozzáférését mikrofonjukhoz vagy helymeghatározási adatokhoz
  • tiltsák le az üzenetek előnézetét
  • a már nem használt eszközöket állítsák vissza alapállapotba az adatok törlése érdekében, ha továbbadják azokat
  • használjanak jelszókezelőt
  • figyeljék, milyen környezetben használják telefonjukat

Tobias Ellwood, a védelmi bizottság elnöke korábban arra figyelmeztetett, hogy ha Truss telefonját feltörték, akkor "más magas rangú kormányzati, diplomáciai és katonai személyiségeket is meg fognak támadni".