Nyitókép: Pixabay.com

Rémes betegség ütötte fel a fejét Nagy-Britanniában

Infostart
2022. május 9. 13:45
Szerencsére a fertőzés emberek közt nem terjed túl könnyen, így a társadalomra való veszélyességét alacsonynak ítélik meg az angol szakértők.

"A majomhimlő-fertőzés akkor terjedhet, ha valaki szoros kapcsolatban van egy fertőzött személlyel; a lakosságra való átterjedés kockázata azonban nagyon alacsony" - áll a CNN cikkében idézett közleményben.

A beteg Nigériában kaphatta el a majomhimlőt, mielőtt nemrég az Egyesült Királyságba utazott volna. Londonban egy fertőző betegségekre specializálódott kórházban kezelik izolálva. Elővigyázatosságból megkeresik azokat, akikkel a beteg kapcsolatba kerülhetett, hogy tájékoztassák őket, valamint tanácsokat adjanak nekik.

A majomhimlő tünetei közt lehet láz, fejfájás, izomfájdalom, hátfájás, duzzadt nyirokcsomók, hidegrázás és kimerültség.

A majomhimlő az 1979-ben felszámolt himlő rokona, de kevésbé fertőző és kevésbé halálos. Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) szerint a himlő és a majomhimlő tünetei között a fő különbség az, hogy a majomhimlő a nyirokcsomók megduzzadását okozza, míg a himlő nem.

Rágcsálók és majmok hordozhatják a betegséget, melyet átadhatnak az embereknek is. A CDC tavaly egy esetet vizsgált egy Dallasba utazó személynél.

Az Egyesült Államokban 2003-ban negyvenhét ember fertőződött meg a vírussal egy olyan járvány kitörésekor, amelyet egy Ghánából származó, háziállatként értékesített kisemlős-szállítmányra vezettek vissza. Nagy-Britanniában 2018-ban volt egy kisebb járványkitörés.