Miután egy nőt lejárt koronavírus-tesztje miatt késlekedve fogadott egy hsziani kórház, így az épület előtt vetélt el, egy vezető kínai tisztviselő arra figyelmeztette az ország kórházait, ne utasítsák el a betegeket. A hivatalos adatok szerint napok óta 160-170 körül alakul az új fertőzöttek száma Kínában.
Hszianban 16 napja él zárlat alatt a város 13 millió lakosa: a hatóságok szerint itt már sikerült ellenőrzés alá vonni a kitörést a Reuters cikke szerint.
Nem küldhetnek el csak úgy bárkit
A helyi lakosok az élelmiszerekhez és az orvosi ellátáshoz való hozzáférés korlátozására is panaszkodtak, az állapotos, gyermekét elvesztő nő története pedig hatalmas hullámokat vetett a közösségi médiában. A kórház egy dolgozója azt nyilatkozta a CNN-nek, hogy vizsgálják az esetet, és
a nőt az akkor érvényes korlátozásokat betartva küldték el,
további kommentárt azonban nem kívánt fűzni az esethez.
Szun Csunlan kínai miniszterelnök-helyettes azt mondta, "fájdalmasan és mélységesen szégyelli", hogy az emberek nehezen jutnak kórházi ellátáshoz Hszianban - jelentette a Hszinhua hírügynökség.
"Az egészségügyi intézmények nem utasíthatnak el betegeket akármilyen ürüggyel a koronavírus kapcsán" - idézték Szunt.
Több hasonló történet is kering a neten
Egy, az Instagramhoz hasonló kínai platformon arról írt egy lakos, hogy apját sem fogadták a kórházban, mivel közepes rizikójú területén élt a városnak. A férfi szívrohamban hunyt el. A posztot lánya később azzal egészítette ki, hogy amikor apjának az állapota rosszabbodott, több óra elteltével, már fogadták őt, de a késés túl nagy volt ahhoz, hogy életét is meg tudják menteni.
Egy videó is felkerült az internetre, amelyben egy karanténhotelbe kényszerült nő könyörög egy dolgozónak, hogy segítsen egészségügyi betéthez jutnia. A posztoló később azt írta, megkapta, amit kért, és már sajnálja a videó feltöltését.
Egy helyi internethasználó a helyzetet úgy foglalta össze:
senki sem érdekel, miben halnak meg az emberek, ha az nem koronavírus.
Egy másik kommentelő azt írta: a koronavírus nem öli meg az embert, de a bürokraták igen.
Az olimpia előtt küzdenek a vírus ellen
Más országokhoz képest a kínai esetszámok alacsonyak és az omikront sem mutatták még ki, a február 4-én Pekingben és a szomszédos Hebei tartományban kezdődő téli olimpiai játékok előtt, valamint a kevesebb mint két hét múlva kezdődő holdújévi utazási szezon miatt azonban fontos lenne leszámolni a kitöréssel. Kína továbbra is ragaszkodik a pandémia kezdete óta gyakorolt zéró Covid stratégiájához, de a közelmúlt eseményei egyre komolyabb kritikák fogalmazódnak meg a lakosság irányából ezzel kapcsolatosan.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!