Oxigénpalack, életmentő gyógyszer vagy kórházi férőhely: a közös ezekben az, hogy a szeretteiket féltő, kétségbeesett indiaiak a közösségi médiában vagy akár a feketepiacon igyekeznek hozzájutni. A krematóriumokban várólisták vannak, ha valakinek sikerül időpontot foglalnia egy PCR-tesztre, órákat kell várakoznia, míg leveszik tőle a mintát, eredményre pedig 48-72 órán belül számíthat – írja a BBC.
A tokilizumab és a remdesivir iránti kereslet drámai mértékben ugrott meg az utóbbi napokban a közösségi médiában is – egyik szer hatásával kapcsolatosan sincsen még erős bizonyíték a tudóstársadalom kezében, de Indiában mind a kettő engedélyezett már vészhelyzeti felhasználásra. Remdesivirt felírnak az orvosok, viszont hozzájutni alig lehet annak dacára is, hogy az országban gyártott szer kivitelét megtiltották. Az egyik gyártócég, a Hetero Pharma úgy nyilatkozott, igyekeznek fejleszteni kapacitásukon az igény kiszolgálásának érdekében,
a feketepiacon eközben az eredeti ár ötszöröséért lehet ahhoz hozzájutni.
A feketepiacon 24 ezer rúpiába (mintegy 93 ezer forintba) kerül egy 100 milliliteres ampulla: ebből legalább hat szükséges egy beteg kezelésére, de orvosok szerint van, hogy nyolc is. Ez hatalmas megterhelés egy középosztálybeli család számára.
Oxigén sincs
Az eredetileg köszvénygyógyszerként használt tokilizumab életmentő hatását már egyes kísérletek igazolták, de ehhez sem lehet hozzájutni most Indiában, miközben az oxigénhiány is egyre akutabb: Mahárástra tartományban, amelyet a leginkább érint a járvány, katonai repülőgéppel kértek belőle utánpótlást, mert csak ez volt elég gyors ahhoz, amennyire szükség volt már az oxigénre. A kisebb városokban pedig még rosszabb a helyzet:
aki nem talál üres kórházi ágyat, annak azt javasolják, otthonra szerezzen oxigénpalackot,
ami jó esetben többórányi autózással elérhető, rosszabb esetben nincsen.
Ha mindez nem lenne elég, a CT-k és röntgenek elkészítését megtagadják egyes magánlaborok a kisebb településeken, holott ezekkel lehetne nyomon követni a betegség előrehaladását. Sokszor az orvosok csak vérvizsgálatokra hagyatkozhatnak, ami koronavírus esetében igencsak kevés.
Ketten egy ágyban
A Lok Nayak Jai Prakash Narayan Kórházban, ahol kizárólag koronavírusos betegeket látnak el, eredetileg 54 intenzív ágy volt, melyből mára 300 lett – írja a Reuters. 1500 beteget kezelnek, de annyira túlterheltek, hogy egymás számára teljesen
idegen emberek egymás mellett fekszenek
az ágyakon megosztozva. miközben özönlenek az új páciensek, újszülöttől idősekig. Az elhunytak testei sokszor az osztály előtt fekszenek, arra várva, hogy a halottasházba szállítsák őket. Suresh Kumar, a kórház igazgatója szerint a variánsok a felelősek az esetszámok drámai ugrásáért, illetve az emberek magatartása. "Nem tartják be az előírásokat, felelőtlenek" – mondta.
Mindeközben a hinduk egyik legnagyobb vallási ünnepe zajlik jelenleg is az országban, melynek keretében tömegek merítkeznek meg a Gangesz folyóban. Haridwar városában, amely a folyó mellett fekszik, két nap alatt 1000 ember tesztelt pozitívat: a Kumbh Mela nevet viselő ünnep szuperterjesztő eseményként fogja tovább mélyíteni India gondjait.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!