Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A V4-es országok is reagáltak a jogállamisági ügy miatt kialakult helyzetre

Infostart / MTI
2020. november 18. 15:37
A magyar és a lengyel kormány hétfőn megvétózta az EU hétéves keretköltségvetéséről és a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítását célzó alapról szóló határozatot.

A két állam nem ért egyet az uniós dokumentumokban foglalt jogállami kritériumokkal, mert úgy vélik, ezzel politikai beleszólást adnának országaik ügyeibe és mert migránsok befogadására akarják kötelezni őket. Orbán Viktor miniszterelnök szerdai nyilatkozatában leszögezte: a kormány az uniós szerződésekben garantált jogával élve vétózta meg az uniós költségvetési jogalkotási csomagot.

Csehország: számunkra elfogadható a kompromisszum

Tomás Petrícek cseh külügyminiszter bízik abban, hogy az európai uniós költségvetési keretet és a helyreállítási alapot érintő vita nem fogja hátráltatni az európai pénzek kifizetését az egyes tagállamoknak. A cseh diplomácia vezetője erről szerdán a Prágai Európai Csúcstalálkozó elnevezésű internetes videokoferencián beszélt. A jogállamiság elvét Tomás Petrícek az Európai Unió egyik alapértékének tartja.

"A helyzet azt mutatja, hogy nem mindig érthetünk egyet visegrádi partnereinkkel. Csehország számára a német elnökség által elért kompromisszum teljes mértékben elfogadható" - jelentette ki a szociáldemokrata párti cseh külügyminiszter, akinek szavait a közszolgálati cseh hírtelevízió idézte.

Az Európai Unió nemcsak az egyes tagállamok közötti tranzakciókról szól - fejtette ki Petrícek -, hanem az értékekről és az elvekről is, amelyek egyike a jogállamiság elveinek tiszteletben tartása.

"Arról is szól, hogyan ellenőrizzük a közpénzek felhasználását. Az összes tagállam adófizetőinek a pénzéről van szó, a jogállamiság tisztelete a pénzük védelmét is jelenti" - mutatott rá Tomás Petrícek.

"Számunkra nagyon fontos annak a módnak a megtalálása, hogy hogyan tudjuk a helyzetet feloldani. Úgy vélem, hogy végül Lengyelországnak és Magyarországnak is szüksége van a koronavírus-járvány szociális és gazdasági következményeinek áthidalására" - vélekedett a cseh tárcavezető. Közös érdek, hogy mielőbb elfogadjuk a helyreállítási alapot és a közös költségvetési keretet is - jegyezte meg Petrícek.

Szlovákia: a jogállamiság az EU alapelve

"A vétó nem jelenti a tárgyalások végét" - jelentette ki a konferencián Ivan Korcok szlovák külügyminiszter. Úgy vélte: ezért nagyon fontos, hogy az európai uniós tagállamok vezetői mihamarabb személyesen is találkozhassanak, és ne csak videokonferenciák keretében beszéljenek egymással.

Ivan Korcok egyetértett cseh kollégájával abban, hogy a jogállamiság az Európai Unió egyik alapelve. Szerinte nagyon szerencsétlen lenne, ha a jogállamiság elve megosztaná az Európai Uniót.

"Ez az elv mindannyiunkra alkalmazható. Jogállamiság nélkül nem lesznek pénzátutalások a tagállamok között, és nem lesz szolidaritás sem" - jegyezte meg a szlovák miniszter.

A magyar kormányhoz hasonlóan a lengyel is új javaslatot vár a német elnökségtől. "Lengyelország olyan új javaslatokat vár az Európai Unió részéről, amelyek összhangban állnak az uniós szerződésekkel" - jelentette ki kedden Piotr Müller lengyel kormányszóvivő.