Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Megszólalt a jegybank elnöke a hiányról és az államadósságról

Infostart / MTI
2020. augusztus 31. 15:02
Matolcsy György szerint átmenetileg el lehet engedni a költségvetési hiányt és az államadósságot, de 2022 után kötelező lesz visszafordulni az egyensúly és növekedés bevált receptjéhez.

A Magyar Nemzeti Bank elnöke a Növekedés.hu portálon hétfőn megjelent írásában kiemelte,

a magyar gazdaságtörténetben példátlan pénzügyi forrásbőség lép fel

az EU-ból, az MNB programjai révén, a bankrendszerből, valamint a családi és vállalkozói megtakarításokból. A forrásbőség igazi kockázatát azok a költések jelentik, amelyeket nem hangoltak össze versenyképességi fordulattal, "ha nem vigyázunk, megismétlődhet az 1970-es évtized kudarca: külső eladósodás egy fenntarthatatlan gazdasági szerkezet fenntartásáért".

Matolcsy György megismételte, hogy a következő évtized "megnyeréséhez" a legfontosabb a társadalmi együttműködés megőrzése és a politikai stabilitás fenntartása. Ehhez az évtized várható természeti, egészségügyi, gazdasági és pénzügyi válságait mind jól kell kezelni, "hasonlóan a Covid19 támadásának első hullámához" - jegyezte meg.

A jegybankelnök ismételten hosszú távon fenntartható felzárkózási modellt sürgetett, és úgy vélte, bár a mai magyar gazdasági modell már jelentős mértékben ilyen, de még sok a hiányzó láncszem. "Legfontosabb, hogy még nem rendelkezünk világos jövőképpel" - állította, és újból azt javasolta, hogy ez legyen Ausztria gazdasági fejlettségi szintjének, életszínvonalának és életminőségének utolérése.

"Ez ugyan nem történhet meg 2030-ig, de világos menetrend kell a következő 20-25 évre:

ennek hiányában az a történelmi kockázat vár ránk, hogy ez a felzárkózás soha nem megy végbe" - fejtette ki.

Matolcsy György hiányolta a világos jövőkép mellett annak megvalósítási stratégiáját is, amire megoldás lehet szerinte a teljes versenyképességi fordulat, és javasolta, hogy a stratégia célja az évente egy hely javítása legyen az MNB Versenyképességi rangsor magyar helyezésén. "Így a 9. helyre jöhetünk fel 2030-ra" - jelezte, megjegyezve, hogy ilyen, programozott menetrend nélkül nagy a kockázata annak, hogy még ennél szerényebb célokat sem ér el az ország.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!