Az amerikai külügyminisztérium felgyorsítja Hillary Clinton e-mailjeinek vizsgálatait - értesült vasárnap a The Washington Post című napilap. Úgy tudják, a State Department (külügyminisztérium) legalább 130 volt és jelenlegi munkatársát értesítette az elmúlt hetekben arról, hogy vizsgálat folyik a korábban Hillary Clinton volt külügyminiszterrel és a 2016-os elnökválasztás demokrata párti elnökjelöltjével folytatott levelezéseik ügyében.
Azokról az elektronikus levelekről van szó, amelyeket évekkel korábban Clinton magánszerverére küldtek, később azonban visszamenőleg titkosíttattak.
A külügyminisztérium jelenlegi vezetésének megítélése szerint ezzel valószínűsíthetően megsértették a biztonsági előírásokat, mert "érzékeny információkat" küldtek Clinton magánszerverére.
A The Washington Post információi szerint a vizsgálat érintettjei azt állítják, hogy csupán az akkori előírásokat követték.
A lap azt állítja - idézve a külügyminisztérium munkatársait -, hogy a külügyi munkatársak és a politikai kinevezettek az e-mailjeiket a legtöbb esetben nem Hillary Clintonnak, hanem William Burns külügyminiszter-helyettesnek és Jake Sullivannek, a politikai tervezésért felelős volt igazgatónak küldték, majd ők továbbították Clintonhoz. A lap megkeresésére sem Burns, sem Sullivan nem válaszolt.
A Demokrata Párt - nevük elhallgatását kérő - külpolitikai szakértői ugyanakkor azt hangoztatták: e lépéssel a kormányzat a hatalmát arra használja fel, hogy ártson politikai ellenfeleinek.
"Szeretném azt hinni, hogy csak rutinvizsgálatról van szó, de mégis, valami különös dolog történik"
- mondta a lapnak Jeffrey Feltman közel-keleti ügyekért felelős volt külügyi államtitkár.
A vizsgálatot a külügyminisztérium diplomáciai biztonságért felelős részlege folytatja. Republikánus törvényhozók, Chuck Grassley iowai szenátor vezetésével, már régóta sűrgették Mike Pompeo külügyminisztert, hogy fejezze be a Hillary Clinton magánszerverére küldött, titkosított információkat tartalmazó e-mailek átvizsgálását.