Nyitókép: STEPHANIE LECOCQ

Előkerült a jogállamiság-kártya más EU-tagállamok esetében is

Infostart / InfoRádió - Németh Zoltán
2018. november 14. 15:14
Nemcsak Magyarország, hanem Lengyelország, Románia és Bulgária is terítékre került a hét elején Brüsszelben. Az Európai Parlament és Bizottság mindegyik kelet-európai állammal szemben megfogalmazott jogállami kritikákat.

Magyarország esetében a Sargentini-jelentés legalább 12 olyan pontot fogalmazott meg, amely alapján arra jutott, hogy Magyarországot a jogállamiságot rendszerszintű problémák fenyegetik, ezért Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője szerint érdemes lesz látni, hogy egy meghallgatás ezekben az ügyekben hogyan fog zajlani. "Jelenleg azonban még csak a megalapozásnál, a bemelegítésnél tartunk, nem igazán van mit értékelni" - mondta Gyévai az InfoRádiónak.

Úgy látja, a lengyelekkel kapcsolatos eljárásokat sem fogják tudni lefolytatni a tavaszi EP-választásokig, ráadásul hamarosan kezdődik a román EU-elnökség időszaka, ami Gyévai Zoltán szerint a napirendre tűzést tekintve lassulást hoz majd, mindenki a választásra koncentrál majd,

az ügyek pedig a "politikai kampány részeként fognak folytatódni".

A jogállamiság ügyében Románia és Bulgária is napirendre került az EP-ben.

"Az Európai Parlament kedden szavazott arról a határozatról, amely kritikákat fogalmaz meg Romániával szemben, a korrupció szintjével nincsenek megelégedve, illetve az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban merülnek fel problémák" - mondta Gyévai Zoltán, hozzátéve,

a civil szervezetek működésével és finanszírozásával kapcsolatos új törvényt is érte bírálat.

Romániát azért is elővették, mert korábban elindított sikeres reformfolyamatokat visszafordított, de nincs esély arra, hogy döntés szülessen az országgal szembeni eljárás lezárásáról a Juncker-bizottság mandátumának végéig. Ugyanerre Bulgáriának még - a Bruxinfo főszerkesztője szerint - van esélye.

A témáról bővebben is szó lesz az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában szerda este 8 órától.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Kelet-közép-európai ügyek Brüsszelben - Gyévai Zoltán
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást