A kancellár sajtónyilatkozatában kiemelte, hogy az olasz miniszterelnökkel és a következő hetekben más európai vezetőkkel folytatandó tanácskozásokon arra a kérdésre összepontosítanak majd, hogy miként lehet segíteni az Észak-Afrikából az Európai Unió (EU) területére irányuló illegális migráció legfőbb afrikai kiindulópontjaként számon tartott Líbiát egy stabil kormány létrejöttéhez és az embercsempészek ellen küzdő parti őrség megerősítéséhez.
Hozzátette, hogy a Nemzetközi Migrációs Szervezettel (IOM) és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával (UNHCR) együttműködve javítani kell a Líbiában tartózkodó menekültek helyzetét, így
arról a kérdésről is tárgyalni kell, hogy "adott esetben már ott végezzenek el menedékjogi eljárásokat".
Angela Merkel elmondta, hogy Berlin és Róma között teljes az egyetértés az EU-s külső határ védelmének és a Frontex uniós határ-, és partvédelmi szervezet megerősítésének kérdésében.
Rámutatott, hogy nagyon sok menedékkérő éppen Olaszország területen éri el az EU-t.
A német kormány ezért támogatja az európai szolidaritás iránti olasz igényt,
és reméli, hogy a migráció problémája által érintett Németország is szolidaritást kap európai partnereitől - mondta a német kormányfő.
Az olasz miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a menekültek "igazságosabb elosztását" biztosító "szolidaritási mechanizmusra" van szükség, ezért "meg kell haladni" a jelenlegi EU-s rendszert, amely szerint az a tagország felelős a menekültügyi eljárás lefolytatásáért, amelyben regisztrálták a menedékkérő érkezését a közösség területére.
A "legjobb" az lenne, ha már a származási országokban vagy a tranzitországokban nyilvántartásba vennék a menedékkérőket és lefolytatnák a menekültügyi eljárást - mondta.
Mindehhez a menekülteket tengeri "halálútra" indító embercsempészek elleni harc folytatására és az EU külső határának hatékony védelmére is szükség van - emelte ki Guiseppe Conte berlini bemutatkozó látogatásán a német kancellár társaságában tett sajtónyilatkozatában.