Nyitókép: STEPHANIE LECOCQ

Visszatartó erővel bírhat a brüsszeli javaslat

Infostart / InfoRádió - Németh Zoltán
2018. május 3. 06:16
A Bruxinfo főszerkesztője szerint nagyon sok fék kerül abba a rendszerbe, amely alapján meg lehet vonni, vagy felfüggeszteni uniós pénzek kifizetését olyan tagországok számára, amelyek megsértik a jogállami elvárásokat. Gyévai Zoltán az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorában beszélt az Európai Bizottság szerdán bemutatott költségvetési javaslatáról.

Gyévai Zoltán az InfoRádióban kifejtette, hogy korlátozott mértékű jogállami féknek minősül az Európai Bizottság javaslata, hiszen a jogállamiság nem teljes egészét terjeszti ki a kifizetésektől való hozzákötéshez.

"Az láthatóvá vált, hogy a bíróságok függetlensége nagyon fontos referencia lesz.

Ha nem elég függetlenek, és ha nincs meg a bizalom egy bíróság függetlenségében, akkor az európai adófizetők pénze foroghat kockán"

- mondta Gyévai Zoltán, hozzátéve, hogy a másik probléma az uniós források rovására elkövetett csalások ügye.

"Ha ezekkel szemben nem lép fel a tagállam, akkor az Európai Bizottság kezdeményezheti a vizsgálatot, majd pedig a tagállamok szavazhatnak a pénzek csökkentéséről, vagy a felfüggesztéséről. Ezek minősített esetekre vonatkoznak majd, és a minősített eseteknél is lesz egy alapos vizsgálat, a tagállam még meg is védheti az álláspontját.

Tehát nem lesz automatikus, és elég sok fék bele fog kerülni ebbe a rendszerbe"

- hangsúlyozta a Bruxinfo főszerkesztője.

Ki állapítja meg a visszaéléseket?

Gyévai Zoltán szerint az Európai Bizottságnak lesz egy referencialistája (benne az Európai Bíróság, Európa Tanács, Velencei Bizottság és az OLAF ítéleteivel), ami alapján azt mondhatja például, hogy a bírói függetlenség oly mértékben sérül, hogy fennáll a veszélye annak, hogy az európai adófizetők érdekei is sérülnek.

"Ekkor az Európai Bizottság tehet majd javaslatot. A döntést magát a tagállamok hozhatják meg, illetve a miniszteri tanács. Az állam és kormányfők csak egyhangúlag dönthetnének, viszont a miniszteri tanács fordított minőségű többséggel dönthet.

Ez azt jelenti, hogyha egy ország a bizottság javaslatával szembe akar menni, akkor blokkoló kisebbséget kell tudnia felsorakoztatni egy ilyen javaslattal szemben, ami nem lesz könnyű"

- mondta Gyévai Zoltán, hozzátéve, hogy nagy vitasorozat indul majd erről a javaslatról, de legalább az Európai Bizottság letett valamit az asztalra, ami elég szokatlan és elég újszerű, amire korábban nem volt példa, és ami visszatartó erővel bírhat bizonyos tagállamok számára.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Gyévai Zoltán: Sok fék kerülhet a rendszerbe
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást