Pandora szelencéjét jelentik ezek a gépek - véli a mesterséges intelligencia 116 kiválósága, köztük Elon Musk Tesla-vezér és Mustafa Suleyman, a Google DeepMind mesterséges intelligencia-fejlesztés társalapítója. Azt szeretnék elérni, hogy a mesterséges intelligenciát ne lehessen a fegyverfejlesztésben használni - írta a BBC News.
Az "önjáró", vagyis a célpontokat emberi beavatkozás nélkül kiválasztó, megcélzó és adott esetben elpusztító robotok kifejlesztése ugyanis potenciális veszély, hiszen diktátorok és terroristák kezében civilek és katonák ellen fordíthatóak, ráadásul meghekkelhetőségük is váratlan veszélyeket hordoz magában.
És ha egyszer Pandora szelencéje kinyílik, nehéz lesz újra bezárni, vagyis létrehozzák ezeket a profi gyilkos robotokat, nehéz lesz kontrollálni a használatukat.
A 116 aláíró szerint nagyon kevés idő áll rendelkezésre a cselekvésre, ezért azt szeretnék, hogy a mesterséges intelligenciát használó robotok használatának tilalma kerüljön bele az ENSZ hagyományos fegyverekről szóló egyezményébe.
Az ENSZ-nek a témával foglalkozó munkacsoportja hétfőn találkozott volna az ügyben, de novemberre halasztották a tanácskozást.
A mostani tiltakozás nem az első: 2015-ben több mint 1000 szakértő, tudós és kutató írt levelet a mesterséges intelligenciával felszerelt, automatikus robotok kifejlesztése ellen.
2016-ban a Világgazdasági Fórumon is előkerült a tiltakozás témája.