An Feng-san, a pekingi Tajvani Ügye Hivatalának szóvivője világossá tette: Tajvan kérdése Kína területi épségének és szuverenitásának kérdése.
"Az +Egy Kína+ elvének fenntartása a politikai alapja a kínai-amerikai kapcsolatok továbbfejlesztésének, és a Tajvani-szoros békéjének és stabilitásának sarokköve" - húzta alá An, nyomatékosítva: vége a kínai-amerikai kapcsolatok "egészséges és stabil" fejlődésének, ha ez az elv sérül.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök a múlt hét végén beszélt arról, hogy Washingtonnak nem kell feltétlenül kitartania az "Egy Kína" elve mellett, ha nem tud megfelelő, például kereskedelmi egyezményt kötni Pekinggel. Ezzel ismét rálépett a kínaiak tyúkszemére. Korábban azzal haragította magára Pekinget, hogy fogadta Caj Ing-ven tajvani vezető telefonhívását.
Amerikai elnök csaknem negyven éve nem beszélt közvetlenül tajvani vezetővel, miután Washington megszakította hivatalos kapcsolatait Tajpejjel. Az Egyesült Államok továbbra is a magát az 1949-ben a kommunisták által megdöntött Kínai Köztársaság továbbvivőjének tekintő sziget fő fegyverszállítója, de hivatalos álláspontja a múlt század hetvenes évei óta az, hogy egyetlen Kína létezik, a Kínai Népköztársaság, amely Tajvant szakadár tartományának tekinti.