A portfolio.hu a a Financial Times alapján arról ír, hogy a hidegebb időjárás és a csökkenő tengeri import miatt fogy elsősorban a tározókból a gáz.
A Gas Infrastructure Europe adatai szerint szeptember vége óta az EU gáztárolóiban lévő mennyiség mintegy
19 százalékkal csökkent.
Ez jelentős változás az előző két évhez képest, amikor ugyanebben az időszakban csak egyszámjegyű csökkenés volt tapasztalható.
Az LNG-import lassulásának egyik oka, hogy Európának nagyobb versenyben kell helytállnia az ázsiai vevőkkel szemben. Ez vezetett a tárolt tartalékok fokozott felhasználásához.
Jelenleg az EU tárolási szintje 75 százalékon áll, ami alig haladja meg az előző 10 év átlagát. Ez jelentős csökkenés a tavalyi év azonos időszakához képest, amikor a tárolási szintek megközelítették a 90 százalékot.
Ami még gond, hogy ha nem is ordító a hideg, de nagyon sok a felhős és szélcsendes napok száma, így sem a napelemek, sem a szélturbinák nem termelnek áramot.
Anne-Sophie Corbeau, a Columbia Egyetem kutatója arról beszélt, hogy kilenc északnyugat-európai országban a január-novemberi időszakban 6 százalékkal emelkedett éves szinten.
Az országok között jelentős különbségek mutatkoznak a gázkészletek felhasználásában.
Hollandiában 33 százalékkal, míg Franciaországban 28 százalékkal csökkent a tárolt gázmennyiség a tél kezdete óta.
Sokkoló gázárak
A jövőre nézve további kihívást jelent, hogy az Ukrajnán keresztül Európába áramló orosz gáz szállítása várhatóan megszűnik 2024 végén, amikor a tranzitmegállapodás lejár. Ez az útvonal jelenleg az EU gázimportjának mintegy 5 százalékát teszi ki.
A jelenlegi helyzet hatással lehet a jövő évi gázárakra is. A kereskedők már most magasabb áron kereskednek a jövő nyári szállításra szánt gázzal, mint az azt követő téli szállításra, ami a készletek feltöltésének várhatóan emelkedő költségeit jelzi.
Itthon
Egész Európában Magyarország "a legolcsóbb" rezsiszempontból Németh Szilárd rezsicskökkentésért felelős kormánybiztos szerint, aki az InfoRádióban azt mondta: "mi fűthetünk, főzhetünk, világíthatunk a legolcsóbban, és így azt gondolom, hogy ennek a télnek is mi vághatunk neki a legbiztonságosabb körülmények között".
Szerinte kijelenthető, hogy a rezsicsökkentés fenntartása gyakorlatilag háborús körülmények között és az energiaválság idején is meg tudta védeni a magyar családokat, és "így teszünk az elkövetkezendőkben, hiszen
az új gazdaságpolitikát megtestesítő 2025. évi költségvetésnek is sarokköve a rezsicsökkentés fenntartása".
Rá a jövő évi költségvetésben 880 milliárd forintot szabtak meg erre a célra.
A fideszes politikus arról is beszélt, hogy "a legdurvább támadás akkor történt, amikor a háborús nyilatkozatot elfogadták az Európai Parlamentben. Ezzel kapcsolatban kiemelte, "ha mi nem tudunk az oroszokkal egy ilyen szankciós politika miatt megállapodni, illetve nem vehetjük igénybe ezt a piacot, akkor bizony nálunk négyszeresére-ötszörösére emelkednének abban a pillanatban a rezsiköltségek.