A minisztérium közleménye szerint az új rendszer részleteinek kidolgozásához szükséges további egyeztetéseket a jövő év elején tartják.
A tervek azért fontosak, mert korábban arról lehetett olvasni, hogy Budapesten megszűnik a házhoz menő lomtalanítás.
A mostani közleményben némileg árnyalják ezt. Azt írják, hogy "a vonatkozó jogszabály szerint a lomtalanítást évente legalább egy alkalommal kell biztosítani a lakosság részére úgy, hogy a szolgáltatás ellátása összességében legalább a 2023. június 30-án megszűnt közszolgáltatási szerződésekben foglaltakkal azonos szolgáltatási színvonalon történjék".
Akkor mi lesz?
A társaság tervezete szerint a fővárosi lakosok - az eddigiekkel ellentétben - nem a lakóépületük elé történő kihelyezéssel, hanem az egyes kerületekben kifejezetten ezen céllal, ideiglenes jelleggel kialakított gyűjtőpontokon adhatják le a háztartásokban felhalmozott lomhulladékokat, ahonnan azokat hulladékáramonként elkülönítve juttathatja el majd a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. a hulladékhasznosítókhoz.
Ezzel megvalósul a veszélyes hulladékok rendezett körülmények között történő elkülönített gyűjtése és előírásszerű kezelése és a lomhulladékok anyagában hasznosítható része nem kerül a hulladéklerakókba, ami hozzájárul az európai unió által előírt hulladékgazdálkodási célértékek teljesítéséhez.
A megbeszélésen áttekintették a bevezetni tervezett új lomtalanítási rendszer részleteit és előzetesen egyeztették a szakmai kérdéseket. A felek megállapodtak abban, hogy az elhangzottak értékelését követően 2025. január első felében közösen határoznak a jövő évi lomtalanítás modelljének részleteiről.