Nyitókép: Donald Trump az amerikai elnökválasztás és kongresszusi választások után 2024. november 6-án hajnalban. MTI/AP/Evan Vucci

Nem csupán a tőzsde könnyebbült meg Donald Trump visszatérésétől - szakértő

Infostart / InfoRádió - Kántor Viola
2024. november 20. 11:17
Az amerikai elnökválasztás kimenetelét a kötvénypiac és a fogadóirodák a közvélemény-kutatásoknál pontosabban jelezték előre, a választás másnapján mégis jelentős értékpapír-piaci mozgások történtek. A befektetők úgy ítélték meg, hogy a korábbi elnök következő ciklusi gazdaságpolitikája nagyobb költségvetési deficitet fog eredményezni, a részvénypiac hasonlóan beárazta Donald Trump gazdaságpolitikáját - mondta az InfoRádióban Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatója.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése szerint a piaci szereplők pontosabban jelezték előre az amerikai elnökválasztás kimenetelét, mint a közvélemény-kutatók, mégpedig a különböző eszközök beárazásával; szeptember közepétől mind a kötvény-, mind a részvénypiacon számos olyan jel megfigyelhető volt, amely Donald Trump volt elnök visszatérésére utalt.

Horváth Sebestyén, az Oeconomus kutatója az InfoRádióban elmondta, Donald Trump győzelmére a legjobban a részvénypiac reagált.

"Már első elnöksége alatt is jelentős adócsökkentési és deregulációs reformot hajtott végre Donald Trump. Valószínűleg ezt árazhatta be a részvénypiac is már előre, szeptember-októbertől. A választás másnapján is egy 3-5 százalékos átlagos árfolyamnövekedéssel reagált az amerikai részvénypiac az elnök újraválasztására, köszönhetően annak, hogy a következő ciklusában is adócsökkentéseket akar kiterjeszteni, de hasonló árfolyamemelkedés ment végbe a kriptopiacon is" - ecsetelte.

Ennek hátterében részben az áll, hogy a visszatérő elnök egyik legszorosabb szövetségese Elon Musk, aki jelentősen ki akarja terjeszteni a kriptovaluták használati körét.

Azonban például az aranypiacon a kripto- és részvénypiaccal ellentétes tendencia érvényesült.

"Sokszor lehetett hallani, hogy ha a volt elnököt nem választják újra, akkor nem fogja elfogadni a választás eredményét, esetlegesen egy amerikai polgárháború is kitörhet. Ezt a polgári feszültséget árazta be az aranypiac. Választás előtt egy héttel történelmi csúcsot ért el az aranyárfolyam 2800 dolláros unciánkénti szinten. A polgárháború elmaradásával pedig a választást követő egy héttel már körülbelül 10-15 százalékkal csökkent az árfolyam" - mutatott rá Horváth Sebestyén.

Hogy a választás óta ismertté vált személyi döntések és a körvonalazódó gazdaságpolitika mit vetítenek előre, azt szerinte nehéz megmondani. Viszont rámutatott, hogy az olajpiac semmilyen nagyobb reakcióval nem élt a republikánus jelölt győzelmére, mindemellett "Donald Trump már a kampányban belengette, hogy Amerikát energiadominánssá akarja tenni, tehát jelentősen fel akarja pörgetni a kőolaj és a földgáz kitermelését". Ennek persze lehetett volna az a hatása, hogy egy Trump-győzelemmel jelentősen csökken a kőolaj árfolyama, ez azonban nem történt meg.

"A választást követő másfél hétben is beragadt az amerikai WTI-kőolajárindex 68-70 dolláros szintek közé, ugyanis ennek visszatérése valamilyen szinten kockázatot is jelent a kőolajpiacra, tekintve, hogy egyik legnagyobb kőolajexportőrként Iránnal szemben valószínűleg be fogja tartatni az elmúlt évtizedben bevezetett kőolajszankciókat, ez pedig jelentős kínálatkiesést jelenthet a piacon. Ezek az ellentétes hatások oltják ki egymást a piacon" - tette világossá.

Donald Trump, mint ismert, leendő energiaügyi miniszterét is megnevezte, Chris Wright személyében. Ennek hatására csökkenhetett azért egy kicsit az olajárfolyam, de összességében a piac stabil képet mutat a szakértő szerint.

Felhívta a figyelmet még arra is, hogy bár a republikánusok a szenátusban és a képviselőházban is többségbe kerültek, ez még nem jelent automatikus politikai stabilitást, mivel nincs "frakciófegyelem", ezért aztán egyik, a kampányban ismertté vált intézkedés sem biztos, hogy az eredeti formájában valósul meg.

Három ilyen fontos javaslatot lehet szerinte érdemes figyelni:

  1. adócsökkentés kiterjesztése például azon vállalatok esetében, akik az Egyesült Államok területén termelnek: a jelenleg 21 százalékos társasági nyereségadót 15 százalékosra akarja levinni Trump
  2. állami kiadások jelentős csökkentése: ezzel a feladattal bízta meg Trump Elon Muskot és Vivek Ramaswamyt, a két milliárdost
  3. Kínával való kereskedelmi háború globális szintre való eszkalálása.

"Donald Trump belengette a kampányban, hogy az Egyesült Államok összes importjára 10-20 százalékos vámtételt fog kivetni, Kínával szemben pedig egy 50-60 százalékos büntetővámot és egyéb tételeket is megígért, azonban úgy gondolom, hogy ez inkább csak egy alkupozíció; mindenképpen arra lehet számítani, hogy szigorítani fogja az Egyesült Államok kereskedelempolitikáját, és sűrűsödni fognak a protekcionista védőintézkedések" - tisztázta Horváth Sebestyén.

A tőzsde reakcióját látva nemcsak a nagyvállalatok, hanem a vállalkozói szektor is mindenképpen örül Trump visszatérésének. Az, hogy a hétköznapi emberek mit fognak ebből profitálni, azt így előzetesen nehéz megmondani, de Trump azt ígérte, hogy az árszínvonal csökkentésével, illetve a hétköznapi emberek adóterhének a mérséklésével, az ő második ciklusával nemcsak a vállalatok, hanem az egyszerű állampolgárok is jól fognak járni.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Oeconomus - A piacok örültek Trump visszatérésének
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást