Éves összevetésben 2,4 százalékkal mérséklődött a hazai GDP a nyers adatok szerint - jelentette szerdán becslésében a Központi Statisztikai Hivatal.
A nemzetközi összehasonlításhoz használt szezonálisan és naptárhatással igazított 2,3 százalékos hazai csökkenés az Eurostaton jelenleg elérhető 24 európai uniós tagország rangsorában 23., mindössze Észtországot megelőzve az utolsó előtti helyet jelenti - írta értékelésében a Magyar Nemzeti Bank
A kelet-közép-európai régió országai közül Észtországban a GDP a hazainál nagyobb, míg Lengyelországban, Csehországban és Lettországban a kisebb visszaesést mutatott. A második negyedévben Szlovákia és Litvánia gazdasága 1 százalék körüli, míg Horvátország és Románia GDP-je 2 százalék feletti ütemben bővült. Az Európai Unió gazdasága átlagosan 0,5, az eurozónáé 0,6 százalékkal növekedett.
A hazai GDP 2023 második negyedévében az egymást követő negyedik negyedévben csökkent. Az immár egy éve húzódó recesszió hátterében a magas inflációs közegben általánosan csökkenő belső kereslet és az állami beruházások visszaesése áll - összegzett a jegybank.
A reálbérek csökkenése miatt a kiskereskedelmi forgalom volumene hét hónapja mérséklődik éves alapon,
a második negyedévben átlagosan 11,4 százalékkal esett vissza. A szolgáltatások iránti keresletét kevésbé csökkentette a lakosság, így a háztartások fogyasztása az első negyedéves 3,9 százalékos visszaesése után a második negyedévben 3,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától.
Számos, az ipart érintő megállapítás mellett kiemelik a mezőgazdaságot, amelynek teljesítménye jelentősen mérsékelte a GDP-csökkenést. A mezőgazdasági termelés 2023 második negyedévében 67,9 százalékkal haladta meg az előző évi aszályos év alacsony bázisát. A búza betakarítása a legfrissebb információk alapján 5,7 millió tonna termést eredményezett,
az 5,8 tonna/hektáros termésátlag meghaladja a 2017-2021 évek átlagos terméshozamát.
Szintén az átlagosnál jobb hozamra van kilátás a kukorica esetében.