A Világgazdaságban Parragh László arról beszélt, hogy az MKIK kezdeményezése azokra a kis- és közepes vállalatok körére vonatkozik, amik 2022 nyár végén és ősz elején az energiakrízis csúcsán kiszolgáltatottak lettek az akkorra csúcsosodó energiakrízisnek, valamint sok esetben az energiaszolgáltatóknak.
A kamarai elnök szerint a lépés nem csupán a kkv-k működését könnyítené meg. Az MKIK javaslata ugyanis az, hogy
a keletkezett költségcsökkenést építsék be az áraikba és adják tovább a fogyasztóknak.
Ezzel érdemben mérséklődnének a végfelhasználói árak, mindennek pedig jelentős hatása lehetne az infláció csökkentésére.
Bár q cégek túlélhetik a magas rezsiárakat, de továbbra is versenyhátrányt szenvednének el a nemzetközi pozícióikban - érvelt.
A kormány alapvetően jogszabállyal nyúlhat bele ezekbe a megállapodásokba. A veszélyhelyzeti jogrend szerinte biztosíthatja a szükséges jogi mozgásteret.
Mindenesetre a jogszabályi háttér teljesülésével egy a méretét tekintve meghatározott céges körnek automatikusan, külön kérelem benyújtása nélkül csökkenne a rezsije.
A program kifejezetten a fix áras energiaszerződésekre vonatkozna, elsődlegesen az áramra. "Az áramot muszáj megcsinálni, a gáznál pedig megfontolásra javasoljuk” – húzta alá Parragh László.