A budapesti repülőtér visszavásárlásáról is szó volt a háromnapos kormányülésen – mondta egy kérdésre válaszolva Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszer közölte, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kapott mandátumot arra, hogy tárgyaljon a Budapest Airport tulajdonosaival.
Gulyás Gergely megismételte, a budapesti repülőtér üzemeltetése óriási hasznot hoz, és nemzetbiztonsági kérdés is, hogy állami tulajdonban vagy részben állami tulajdonban legyen, jelenleg azonban a kormánynak nincs pénze a megvételére. A felvásárlás akkor történhet meg, amikor megszületik a megállapodás a kormány és tulajdonosok között.
A felvetésre, hogy elképzelhető-e egy olyan tulajdonosszerzés, mint a Vodafone-nál, ahol egy cég a többségi tulajdonos, az állam pedig kisebbségi részesedést szerez, Gulyás Gergely azt mondta: egyelőre nincs terv arra, hogy milyen konstrukcióban történne a vásárlás.
"A reptérnek egy megállapítható vételára van, ami magas, a kormánynak segítség lehet még egy tulajdonos jelenléte. Feltétlen olyan cél nincs, hogy többségi részesedése legyen a magyar államnak, a cél, hogy legyen benne magyar tulajdon" – ismertette Gulyás Gergely.
A Portfolio felidézi, hogy 2020-ban röppent fel először a hír, hogy egy magyar befektetőkből álló konzorcium tárgyal a Budapest Airport megvásárlásáról. 2021 májusában az ITM közzétette, hogy megkezdődnek a reptér megszerzésének előkészületei, tárgyalások kezdődnek az üzemeltető cég többségi tulajdonrészének megszerzéséről. Akkor 4,44 milliárd eurós vételi árról érkeztek hírek, és 2021 novemberében a többségi tulajdonos, az AviAlliance közölte, hogy elkezdődött az átvilágítási folyamat a reptérnél, miután a magyar kormány elfogadta a feltételeket a hivatalos tárgyalások megkezdéséhez. Egy hónappal később, 2021 decemberében a kormány elállt a felvásárlástól a közelgő választásokra tekintettel, az átvilágítást leállították.